Dnia 22 listopada 2019 r. grupa pięciu uczniów wraz z opiekunem panem Grzegorzem Banasiem udała się do Torunia na XXIX Konferencję Naukową „Rozstrzelana Niepodległość”. Odbyła się ona w toruńskim Dworze Artusa.

Na wstępie wąbrzescy licealiści obejrzeli wystawę "Straty ludności pomorskiej w latach 1939 – 1945". Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia marszałka Senatu RP VIII kadencji Jana Wyrowińskiego. W trudną historię "Zbrodni Pomorskiej " wprowadził słuchaczy dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon. Oficjalne powitania zakończył prezydent Torunia Michał Zaleski. Następnie dr Izabela Mazanowska przedstawiła referentów.

Kolejnym punktem programu był referat dr hab. Przemysława Ostrowskiego na temat "Niepodległościowców/państwowców na Pomorzu w latach II RP". Tematykę zbrodni na ludności polskiej Pomorza przybliżył uczestnikom dr. Tomasz Ceran z bydgoskiej delegatury IPN.

Po wysłuchaniu wykładów uczniowie udali się na warsztaty historyczne na temat zbrodni pomorskiej prowadzone przez pracownika IPN w Bydgoszczy, mgr Reginę Dąbrowską. Dzięki warsztatom młodzież zapoznała się z tematyką "Zbrodni Pomorskiej". Na zakończenie wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkową fotografię.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów konferencji i wrócili do Wąbrzeźna.

Tekst: Bartosz Socha, fot.: Grzegorz Banaś