logo

A A A

Dnia 12 listopada 2019 roku w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyła się zorganizowana przez Liceum Ogólnokształcące imienia Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie, uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. W następnej części uroczystości przygotowano prezentację historyczną "Powrót Wąbrzeźna do macierzy" przedstawioną przez ucznia klasy 1c Dawida Wojdyłło pod kierunkiem pana Grzegorza Banasia. W najdłuższej części obchodów odbył się konkurs "Wyraź swoją miłość do ojczyzny" zrealizowany przez panią Katarzynę Zywert oraz grupę medialną z klasy 2a. Jury w składzie pani Katarzyna Wiśniewska, pani Katarzyna Zywert oraz Aleksandra Olszewska oceniało występujących w trzech kategoriach: dobór materiału artystycznego do tematu, mistrzostwo wykonania oraz ogólna prezentacja-wyraz artystyczny. Jako pierwszy wystąpił zespół wokalny w składzie Martyna Ciupak, Roksana Bielińska, Nikola Marciniak oraz Łucja Wilamowska z piosenką pt. "Dziś idę walczyć mamo". Następnie Remigiusz Brzeziński wykonał na trąbce utwór pt. "Warszawianka". Kolejnym uczestnikiem była Emilia Berg, która zagrała na pianinie utwór pt. "Białe róże". Następnie zespół instrumentalny w składzie Julia Sułecka, Marta Piotrowska, Martyna Kurkowska i Roksana Bielińska wykonał utwór pt. "Przybyli ułani". Po nich Jakub Walkiewicz recytował utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Elegia o chłopcu polskim".  Klara Wojnowska zaśpiewała piosenkę pt. "Miasto". Zaś następny uczestnik Szymon Rutkowski przedstawił wiersz "Nierządem Polska stoi" Wacława Potockiego. Po nim usłyszeliśmy wykonanie piosenki pt. "Kto nie kochał" Mariki Majewskiej. Kolejnym uczestnikiem okazała się być Marta Lisowska, która przedstawiła utwór Juliusza Słowackiego pt. "Hymn". Następnie zaś Julia Matyjas zaśpiewała piosenkę pt. "Legiony". Zaś po niej recytacją wiersza Zbigniewa Herberta pt. "Pożegnanie września" popisała się Daria Szczepańska. Kolejny uczestnik Julia Werner zaśpiewała piosenkę Muńka Staszczyka pt. "Pola". Po niej zaś Maciej Czarnecki przedstawił recytację wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. "Moja piosnka II”. Jako ostatni wystąpił zespół wokalny w składzie Natalia Sankiewicz, Katarzyna Kociołek, Kamila Prusakowska  Paulina Rutkowska,które zaśpiewały piosenkę pt. "Wolność". Po zakończeniu występów jury przystąpiło do ustalenia wyników, zaś Magdalena Ziarnik i Karina Groszewska odczytały utwory napisane przez uczniów LO zgłoszone do konkursu literackiego. Po wysłuchaniu wierszy werdykt jury odczytała pani Katarzyna Zywert. Zwycięzcą w kategorii recytacja został Maciej Czarnecki, w kategorii śpiew zwyciężczynią okazała się Marika Majewska, w kategorii utwór instrumentalny zwyciężyła Emilia Berg, zaś w kategorii zespół zwyciężyli uczniowie z klasy 1. Po wręczeniu nagród i pogratulowaniu wszystkim uczestnikom konkursu dyrektor szkoły wygłosił krótką przemowę i podziękowanie dla wszystkich biorących udział w apelu.

Apel był pouczający i zajmujący. Wszystkie utwory oraz piosenki zostały wykonane z zaangażowaniem , a wykonawcy stworzyli odświętny nastrój . Uroczystość zapewniła nam niezapomniane wrażenia.

Tekst: Oliwia Krawczyk