logo

A A A

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości, 6 października 2018 roku na dziedzińcu naszej szkoły odbyło się uroczyste posadzenie Dębu Niepodległości. W uroczystości wzięli udział: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Starosta Wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz oraz zaproszeni goście.

Oczywiście nie mogło też zabraknąć członków naszej szkolnej społeczności. W dalszej części uroczystości odbyła się sesja popularno-naukowa „100 lat niepodległości Polska-Pomorze-Wąbrzeźno”, w której referaty związane z rocznicą odzyskania Niepodległości przygotowali: dr Michał Białkowski, ks. dr hab. Józef Dębiński, prof. Zbigniew Karpus, dr Paweł Machalski, ks. dr Jan Kalinowski. Każdy z referentów poruszał inną kwestię tworzenia się zrębów Państwa Polskiego w aspekcie wydarzeń globalnych lub regionalnych. Pierwsza część uroczystości miała symboliczne znaczenie. Dąb od tego dnia będzie codziennie przypominał uczniom, jak ważna jest wolność, i jak szczęśliwymi ludźmi jesteśmy posiadając ją. Natomiast konferencja uświadomiła i ukazała wszystkim zebranym, jaką drogę pokonali Nasi Przodkowie, byśmy teraz mogli dorastać i żyć w niepodległym, demokratycznym i wolnym kraju.

Tekst: Klaudia Zielińska, fot: Krzysztof Zaniewski (CWA)