logo

A A A

W dniach 18-19 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z serii edukacyjnych spotkań dotyczących edukacji prozdrowotnej dla uczniów naszej szkoły. W poniedziałek zajęcia prowadził młodszy kapitan Sylwester Smogorzewski, a we wtorek młodszy aspirant Adrian Pawłowski oraz sekcyjny Lucjan Nowosielski - funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie, zajmujący się także ratownictwem medycznym.

Na początku spotkania nasi goście opowiedzieli pokrótce o tym, jakie wykształcenie musi posiadać osoba aspirująca na funkcjonariusza straży pożarnej oraz jaką szkołę wyższą należy wybrać (w całej Polsce jest tylko 5 takich uczelni). Uczniowie dowiedzieli się również czym zajmuje się strażak oraz co należy do jego obowiązków, jako pierwszego przedstawiciela służb niosących pomoc na miejscu wypadku. Licealiści mogli zapoznać się z urządzeniem dotąd nie wszystkim znanym, jakim jest defibrylator.

Po tym wstępie nastąpiło praktyczne zaprezentowanie czynności, jakie każdy z nas, w sytuacji zagrożenia życia powinien wykonać:

1. Upewnić się, czy w miejscu, w którym się znajdujemy jest bezpiecznie (RATUJĄCY NIE MOŻE STAĆ SIĘ RATOWANYM).
2. Sprawdzić przytomność poszkodowanego.
3. Jeśli osoba jest nieprzytomna, w tym miejscu należy zadzwonić pod numer 112!
4. Sprawdzić czy poszkodowany oddycha oraz czy nie ma nieudrożnionych dróg oddechowych.
5. Przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (30 uciśnięć, 2 wdechy) i czekać na przyjazd wezwanych wcześniej służb ratunkowych.

Każdy z uczestników spotkania miał możliwość sprawdzenia się poprzez udzielenie pierwszej pomocy na fantomie. Spotkanie było bardzo interesujące i pouczające. Miejmy nadzieję, że dzięki niemu większość z nas będzie potrafiła uratować życie potrzebującemu w sytuacji zagrożenia. Uświadamianie młodzieży o istotnej roli pierwszej pomocy, jest bardzo ważne i jest podstawą budowania poczucia bezpieczeństwa publicznego. Warto wiedzieć, że brak udzielenia jakiejkolwiek pomocy, niezależnie od tego w jakim stopniu będzie ona efektywna, jest karalne. Jesteśmy wdzięczni służbom ratowniczym, że chętnie współpracują z uczniami naszej szkoły.

Tekst: Kinga Kamińska, Jagoda Kudłacz; fot.: Jagoda Kudłacz