logo

A A A

W środę 25 października, w ramach Europejskich Dni Prawnika, naszą szkołę odwiedziła p. Małgorzata Warnel, reprezentująca Okręgową Radę Adwokacką w Toruniu. Hasłem przewodnim spotkania była cyberprzemoc.

Dzięki bezcennym radom pani adwokat dowiedzieliśmy się o formach przemocy w Internecie. Poznaliśmy również konsekwencje prawne i społeczne działań niezgodnych z zasadami funkcjonowania w sieci, jakimi są np. ponoszenie ciężaru odszkodowań, trudności ze znalezieniem pracy w przyszłości. Z ciekawostek, jakie można było usłyszeć dowiedzieliśmy się, że za niektóre przestępstwa grozi nawet do kilkuset tysięcy złotych kary grzywny! Podczas spotkania dwoje naszych uczniów: Karolina Kępińska oraz Patryk Melerski, okazali się szczególnie aktywni. Chętnie zadawali pytania, aby rozwiać wątpliwości swoje i kolegów, na które uzyskiwali rzeczowe, wyczerpujące odpowiedzi. To m.in. z ich inicjatywy poruszony został temat o sposobach zapobiegania cyberprzemocy. Teraz wiemy już, co robić, żeby unikać przykrości czyhających na nas na popularnych portalach społecznościowych, a także gdzie udać się po pomoc, gdy spotka nas coś nieprzyjemnego ze strony użytkowników sieci.

Aby nie stać się ofiarą hejtów, czyli tzw. „mowy nienawiści”, zastosuj się do poniższych rad:

1. Nie umieszczaj swoich zdjęć na portalach społecznościowych, które mogą zostać zmodyfikowane na Twoją niekorzyść.

2. Nie używaj wulgaryzmów i obrażających słów.

3. Nie podawaj swoich prywatnych danych w sieci.

Tekst: Jagoda Kudłacz, Kinga Kamińska; fot.: Angelika Potorska