W poniedziałek 23 października nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie.

W temat zajęć wprowadziła nas p. Monika Tomaszewska, współpracująca z miejscowym PCPR. Przekazywaną wiedzę opierała na własnych doświadczeniach. Z powodzeniem zaangażowała nas do współpracy, zlecając grupowe zadania. Mieliśmy opowiadać o problemach, z jakimi borykają się zaniedbane lub niechciane dzieci oraz najczęstszych powodach ich odrzucenia.

Po krótkiej przerwie inicjatywę przejęła p. Katarzyna Derkowska. Przedstawiła problem z zupełnie innej perspektywy, prezentując film pt."ReMoved" (ang. "odrzucona"). Materiał obrazował emocje, jakie odczuwają dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych. W sali zapanowała całkowita cisza. Większość uczestników wydawała się być głęboko poruszona tragedią bohaterki filmu. Idealnym i zaskakującym podsumowaniem warsztatów było wystąpienie Julii Przybyłowskiej z klasy II A, sumujące wszystkie zagadnienia w jednym teatralnym monologu.

Na koniec dyrektor PCPR w Wąbrzeźnie - p. Justyna Przybyłowska - poinformowała nas o konkursie na spot reklamowy - "Rodzina na zastępstwo". Gorąco zapraszamy do udziału! Więcej informacji o konkursie na stronie www.wabrzezno.pl, w zakładce PCPR.

Tekst: Kinga Kamińska, fot.: Alicja Gołaszewska