Nasi licealiści chętnie biorą udział w różnych konkursach literackich. Dnia 18 października br. w Wąbrzeskim Domu Kultury wzięli udział w IV finale Żakinady Historycznej zorganizowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wąbrzeźnie. W trakcie imprezy można było rzucić okiem na wystawę absolwenta naszego liceum Macieja Sachy pt. „Dawne wyroby rzemieślnicze”.

Widzowie, dzięki sumiennemu przygotowaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie oraz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie mieli możliwość zobrazowania sobie przebiegu dnia codziennego oraz ubiorów roboczych naszych przodków. W konkursowych występach prezentowane były m.in. praca kowala, krawcowej, piekarza oraz sprzedawczyni owoców i warzyw. W jury zasiadł m.in. nasz ksiądz Paweł Dąbrowski, który specjalizuje się w rekonstrukcjach historycznych. Strój szlachcica naszego katechety wywołał zachwyt wśród widowni. Publiczność mogła zapoznać się dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej, z dawnymi często już zapomnianymi zawodami i rzemiosłami.

Nasi uczniowie: Alicja Berg, Natalia Stankowska, Weronika Kłyza, Kinga Kamińska, Jagoda Kudłacz oraz Dominik Hadała spróbowali swoich sił w konkursie historyczno-literackim „Co by było gdyby…”. Podczas tej uroczystości odbyło się podsumowanie tegoż konkursu. Spośród wielu tematów, uczestnicy wybrali te, które wraz z wykorzystaną wiedzą historyczną, doprowadziły ich do sukcesu. Jury najwyżej doceniło prace Kingi i Dominika, a kolejne miejsce przyznano Weronice Kłyzie, Natalii Stankowskiej, Jagodzie Kudłacz oraz Alicji Berg. Wszyscy licealiści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz wieloma pochwałami. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, życzymy dalszych sukcesów literackich oraz poszerzania swoich umiejętności, a także zachęcamy innych uczniów do udziału w podobnych konkursach.

Tekst: Jagoda Kudłacz, fot.: (pd, jk)