logo

A A A

Na uroczystej gali, która odbyła się 9 listopada 2018 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podsumowano konkurs Przystanek Niepodległa, w którym cztery wąbrzeskie licealistki: Kinga Kamińska, Aleksandra Robaczewska, Natalia Stankowska i Anna Górska zostały nagrodzone wyróżnieniem specjalnym przez organizatorów: Instytut Pamięci Narodowej, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Laureatów wojewódzkiego konkursu - młodzież szkół z regionu - powitali: Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Finał poprzedził wernisaż wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Bydgoszczy oraz Oddział w Gdańsku pt. Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920. Po oficjalnym spotkaniu odbył się bankiet, na którym nagrodzeni uczestnicy z całego naszego województwa mogli powymieniać się doświadczeniami przy smacznym cieście i kawie.

Celem konkursu było przygotowanie filmu opisującego postać historyczną danego regionu. Dlatego uczennice naszej szkoły pod przewodnictwem Pana Grzegorza Banasia przedstawiły sylwetkę bohatera lokalnego - Pana Witolda Maciejewskiego. Dzięki Pani Marii Rudnickiej - córce bohatera naszego filmu, zdobyłyśmy dużo materiałów do stworzenia filmu i uzyskałyśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Nie obyło by się też bez pomocy Wąbrzeskiej Telewizji Kablowej, która pomogła nam znaleźć w swoich archiwach wywiad z Panem Maciejewskim z końca lat 90, którego fragmenty zostały wykorzystane w pracy. Miałyśmy także okazję przeprowadzić wywiad z Panią Marią, w którym MTK udostępniła cały sprzęt, dzięki temu wszystko wyszło profesjonalnie. Życzymy wielu takich sukcesów naszym licealistom!

A tych którzy zaciekawili się tematem zapraszamy na facebook’a Działowskiego, gdzie znajduje się cała wakacyjna praca naszych uczennic.

Tekst: Anna Górska, Aleksandra Robaczewska