W dniach 21.06.-28.06.2012 r. uczniowie wąbrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego gościli w swoich domach 23-osobową grupę rówieśników z Niemiec wraz z ich opiekunami. Spotkanie to odbywało się w ramach wymiany polsko - niemieckiej istniejącej już od ponad 20 lat pomiędzy oboma szkołami partnerskimi.

W deszczowy czwartek po południu młodzież spotkała się na dworcu PKP a następnie udała na kolację do swoich rodzin goszczących.

Piątek minął na udziale w zajęciach lekcyjnych oraz na spotkaniu z dyrektorem szkoły panem Bolesławem Künstlerem. Dyrektor LO krótko zaprezentował naszą ponad 100-letnią szkołę podkreślając znakomite wyniki osiągane na maturze przez naszych absolwentów. Po tym spotkaniu młodzież udała się do Starostwa Powiatowego, gdzie została serdecznie powitana przez wicestarostę panią Bożenę Szpryniecką, kierownik oświaty panią Danutę Krzyżanowską i sekretarza powiatu pana Józefa Krawczyka. Pani wicestarosta Bożena Szpryniecka i pani kierownik Danuta Krzyżanowska krótko zaprezentowały Powiat Wąbrzeski wraz z jego atrakcjami turystycznymi. Nastepnie młodzi Niemcy zostali obdarowaniu pamiątkami z Powiatu Wąbrzeskiego. Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu Wąbrzeźna i zakupach. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w Klubie "Mango" i obejrzeliśmy mecz Niemcy - Grecja. Gorący doping młodych Niemców i Polaków spowodował, iż to właśnie Niemcy (wśród których grają przecież również Polacy) zwyciężyli w pięknym stylu.

W sobotę odbyła się wycieczka do Torunia. Piękna Starówka zachwyciła wszystkich bez wyjątku. Rejs po Wiśle pozwolił na zobaczenie miasta z perspektywy rzeki i wspaniale wszystkich zrelaksował.

Niedziela to już tradycyjnie dzień spędzany u rodzin goszczących. W poniedziałek młodzi Polacy i Niemcy wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta i Malborka. Po zwiedzaniu Starówki pojechaliśmy do schroniska młodzieżowego w celu zakwaterowania. Po obiedzie udaliśmy się do Dworu Oliwskiego, w którym mieszka reprezentacja narodowa piłki nożnej Niemiec, aby zobaczyć ich trening. Co nieco udało się zobaczyć, chociaż boisko było tym razem zasłonięte, a słynnych piłkarzy wywożono z treningu w osobnych samochodach. Na pewno jednak nie zabrakło emocji !

Wtorek rozpoczęliśmy od spaceru po Parku Oliwskim i koncertu organowego w Oliwskiej Katedrze. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, do miejsca, gdzie 1 września 1939 r. wybuchła II Wojna Światowa. Pełni skupienia i niestety w strugach deszczu zebraliśmy się przy pomniku, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po tym wyjechaliśmy autobusem do Malborka i zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki. Młodych Niemców zachwycił ogrom tej niezdobytej twierdzy i wspaniałe eksponaty na wystawach w Muzeum Zamkowym. Czuć było klimat średniowiecza, tym bardziej, że obiad zjedliśmy w piwnicach tej wspaniałej warowni. Potem wyruszyliśmy w podróż powrotną do Wąbrzeźna, większość licealistów ze szkół partnerskich po trudach intensywnego programu i słabo przespanej nocy w schronisku młodzieżowym smacznie sobie spała.

Środa była ostatnim dniem wymiany. Uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych oraz w Dniu Języków Obcych. Licealiści mogli pochwalić się przed przyjaciółmi z Niemiec swoimi umiejętnościami językowymi oraz uzdolnieniami artystycznymi. Liczne wybuchy śmiechu i oklaski były dowodem, iż aktorska gra uczniów LO bardzo się spodobała. Młodzi Niemcy mieli okazję wziąść udział w konkursie pięknego czytania "Pana Tadeusza" po polsku - tym razem to młodzi Polacy mieli powód do śmiechu !

Oczywiście wymiana polsko - niemiecka to nie tylko intensywny program zwiedzania zabytków polskiej kultury. To również poznawanie codziennego życia rówieśników, spanie i posiłki pod gościnnym dachem polskich rodzin, rozmowy po niemiecku i angielsku, wyjścia do klubów i dyskotek, wspólna zabawa. Na końcu wszyscy byli bardzo zadowoleni i gdy przyszło się pożegnać polały się łzy...

Organizacja wymiany polsko - niemieckiej to współdziałanie wielu osób i instytucji. Szczególne podziękowania należą się Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży za znaczne wsparcie finansowe projektu oraz rodzinom goszczącym uczniów z LO. Jak zwykle również mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie. Serdecznie dziękujemy i już cieszymy się na spotkanie z kolegami z Niemiec za rok w Alsfeld!

Tekst i fot.: Michał Stenzel