logo

A A A

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dnia 9 listopada licealiści zebrali się na auli, aby upamiętnić nasze święto narodowe. Apel poświecony Świętu Niepodległości został przygotowany przez grupy humanistyczne z klas 2a oraz 3a pod kierownictwem naszej polonistki Pani Katarzyny Zywert, a także historyka Pana Grzegorza Banasia.

Całą uroczystość poprowadziły Julia Przybyłowska oraz Laura Wesołowska. W asyście Sztandaru Szkoły w pełnym brzmieniu licealiści odśpiewali hymn narodowy. Następnie dyrektor szkoły wygłosił słowo wstępne o pielęgnowaniu miłości do ojczyzny oraz o tym, jak bardzo powinniśmy być wdzięczni za to, że możemy żyć dziś w wolnym kraju. Nasi pierwszoklasiści: Aleksandra Olszewska wraz z Szymonem Strawczyńskim, wzbogacili apel o prezentację dotyczącą początków Niepodległości oraz osób dzięki którym Rzeczpospolita odzyskała wolność. Co powinno być ważne dla nas, mieszkańców Wąbrzeźna, prezentacja dotyczyła także początków niepodległości naszego miasto, a także życia codziennego w latach międzywojennych.

W drugiej, artystycznej części uroczystości, uczniowie z poszczególnych klas zachwycili nas swoimi umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi w Szkolnym Konkursie Wiersza i Piosenki o Ojczyźnie. W jury zasiadły: Pani Emilia Witkowska, Pani Katarzyna Zywert, Pani Katarzyna Wiśniewska oraz uczennica klasy 3a Natalia Wasilewska. Po wysłuchaniu patriotycznych pieśni i poetyckich recytacji, które oczarowały publiczność, nadszedł czas na wyłonienie zwycięzcy z poszczególnych kategorii. W międzyczasie Aleksandra Kwiatkowska i Krystian Słupkowski, poprowadzili krótki quiz wśród licealistów, który miał na celu sprawdzenie ich wiedzy historycznej. Uczniowie przez chwilę sięgnęli pamięcią do lekcji historii, aby móc przypomnieć sobie ważne daty, wydarzenia i znane nam wszystkim zasłużone osoby. Po długich konsultacjach, jury zadecydowało, że duet: Julia Przybyłowska i Kornelia Ćwiklińska, które urzekły nas „Snem o Warszawie” w kategorii piosenki patriotycznej oraz Alicja Gołaszewska w kategorii recytacji, zasłużyły na główną nagrodę, natomiast pozostali wokaliści i recytatorzy: Daria Szczepańska, Aleksandra Olszewska, Agata Czerwińska, Natalia Lisińska, Kamila Prusakowska, Natalia Stankowska, Paulina Rutkowska, Julia Szamałek, Igor Mikulski, Wiktor Kopeć oraz Szymon Strawczyński, zostali wyróżnieni i nagrodzeni gromkimi brawami.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował wykonawcom uroczystości, nie szczędząc im słów uznania. Nam, młodym obywatelom Rzeczpospolitej nie zawsze łatwo jest zrozumieć pojęcia takie jak wojna czy niewola, lecz poprzez możliwość uczestnictwa w takich uroczystościach szkolnych możemy pogłębiać nasz patriotyzm, a także uczyć się szacunku dla Ojczyzny.

Tekst: Jagoda Kudłacz, fot.: Marcelina Betlejewska