logo

A A A

„Modowa podróż w czasie” to inicjatywa licealnego koła teatralnego, ze wsparciem fundacji „Rozwijania” oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie. Zapytacie jednak, co to właściwie jest ta podróż w czasie? I to w dodatku modowa? Odpowiedź jest prosta – uczniowie i nauczyciele z liceum w Wąbrzeźnie, z pomocą dzieci ze szkół podstawowych, przygotowali Pokaz Mody XX wieku. Jednak, nie był to standardowy spacer po wybiegu, w końcu to teatr! Całość była przedstawiona w formie krótkich scenek, w których młodzi aktorzy przedstawili zarówno stroje, jak i sytuacje z epoki.

Widz mógł w tempie ekspresowym przelecieć przez Belle Epoque, II wojnę światową, czasy disco i swinga, postał w kolejce jak za czasów PRL-u, rozluźnił się razem z hippisami i podpisał jakąś ważną umowę w czasach kapitalizmu. Uczniowie ćwiczyli wiele godzin na deskach WDK, przygotowując swoje sceny, organizując ubrania od dziadków i babć, podczas gdy w bibliotece wykonano prezentację spajającą cały Pokaz w jedną całość.

Premiera spektaklu odbyła się 5 marca na sali widowiskowej Wąbrzeskiego Domu Kultury. Widownia zapełniła się w całości, a reakcje wskazywały na to, że się podobało. Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni owacjami na stojąco i pełni motywacji zabrali się za ćwiczenia przed następnym razem. Podczas drugiego wystawienia Pokazu widownia również nie zawiodła, a młodzież otrzymała propozycję występu na deskach grudziądzkiego teatru!

Pełni radości, ale i stresu, zaczęli przygotowania do tak ważnego wydarzenia. Scenariusz został nieco zmodyfikowany i wzbogacony, m.in. o scenę pochodu pierwszomajowego i tańca z filmu „Dirty Dancing” (oczywiście ze słynnym skokiem Baby, który wyszedł uczniom kapitalnie!). Spektakl w Grudziądzu był dla aktorów ogromnym przeżyciem, pełnym stresu, ale także satysfakcji i radości z bycia zauważonym i docenionym. W grudziądzkim Centrum Kultury Teatr zostali bardzo miło przyjęci i z chęcią ponownie odwiedzą to miejsce.

Cała „Modowa podróż w czasie” jest piękną przygodą, w którą zaangażowani są młodzi, chętni do kreatywnej pracy ludzie. Gdzie dalej wystąpią? Cóż, oczywiście, że w Hollywood!

Tekst:Aleksandra Olszewska, fotorelacja na szkolnym Facebooku