logo

A A A

Swoją podróż uczniowie rozpoczęli wczesnym rankiem w poniedziałek 4 czerwca, udając się do pierwszego docelowego miejsca - Świętej Lipki. Podziwiali tam przepiękny barokowy kościół oraz mieli możliwość uczestniczenia w koncercie. Odegrany został on na nietypowych organach, zdobionych poruszającymi się figurkami świętych i aniołów. Kolejnym punktem wycieczki był Wilczy Szaniec czyli dawna kwatera główna Adolfa Hitlera, po której oprowadzał przewodnik. Przybliżył on uczestnikom historię tego miejsca oraz opowiedział wiele ciekawostek na jego temat. Po dniu pełnym wrażeń, licealiści udali się na spoczynek do Hoteliku w Gołdapi, gdzie spożywali obiadokolację oraz śniadanie następnego dnia. We wtorek wczesnym rankiem uczniowie „Działowskiego” ruszyli do Wilna. Pierwszym punktem zwiedzania była słynna Ostra Brama i kaplica obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Następnie uczniowie mieli możliwość zobaczyć przepiękne stare Wilno, pełne urokliwych uliczek, polskich akcentów, zakamarków. Po aktywnym poznawaniu „miasta perspektyw”, wygłodniali udali się na obiadokolację w jednej z wileńskich restauracji, gdzie mieli okazję skosztować regionalnego jedzenia – placków żmudzkich. Po obfitej kolacji, wąbrzeźnianie udali się do Green Hotel na „nocleg” J. Środa rozpoczęła się śniadaniem w hotelu, a następnie licealiści udali się na Górę Trzykrzyską, aby podziwiać panoramę Wilna. W związku z 100 – leciem niepodległości nie mogło zabraknąć odwiedzenia jednej z najważniejszych polskich nekropolii – cmentarza na wileńskiej Rossie. Tam uczniowie pochylili swe głowy nad grobem, w którym pochowana jest matka i serce Józefa Piłsudskiego. Następnie wycieczkowicze udali się do pierwszej stolicy Litwy – Trok. Tam podziwiali zamek ks. Witolda oraz dzielnicę karaimską. Dowiedzieli się również wielu ciekawych informacji o tej niezwykłej mniejszości etnicznej, która również zamieszkuje w naszym kraju. Licealiści posmakowali także kuchni karaimskiej - pierożków nadziewanych specjalnie przyrządzaną kapustą. Po powrocie do hotelu, drugoklasiści udali się wraz z jednym z opiekunów na zwiedzanie słynnej wileńskiej wieży telewizyjnej, z której rozciągała się zapierająca dech w piersiach panorama litewskiej stolicy. Kolejnego dnia – w czwartek rano pożegnali się z Wilnem i Litwą, jednakże nie był to koniec podróży, gdyż wracając udali się do Giżycka i zwiedzili Twierdzę Boyen. Wieczorem wszyscy szczęśliwi a zarazem zmęczeni wrócili nad wąbrzeskie wody.

Tekst:Aneta Sternicka, fot. Grzegorz Banaś