logo

A A A

W dniach 16.06.-23.06.2016 r. uczniowie wąbrzeskiege Liceum Ogólnokształcącego gościli 19 niemieckich rówieśników i dwóch nauczycieli z gimnazjum Albert-Schweitzer-Schule z Alsfeld (kraj związkowy Hesja). Spotkanie odbywało się w ramach istniejącej w naszej szkole od początku lat 90-tych ubiegłego wieku wymiany polsko – niemieckiej. W tym roku obchodziliśmy 25-lecie naszej współpracy, co oznacza, że byliśmy pionierami w Polsce, bo właśnie 25 lat temu organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży rozpoczynała swoją działalność!

Jak zwykle organizatorzy przygotowali ciekawy i intensywny program:

W czwartek wieczorem po przyjeździe nastąpiło przydzielenie do rodzin goszczących i wszyscy zjedli w gościnnych polskich domach kolację. Zaraz po kolacji rozpoczęły się emocje sportowe – mecz Polska – Niemcy obejrzeli wszyscy bez wyjątku, a remis pięknie wpisał się w kształtowanie przyjaznych polsko - niemieckich relacji.

W piątek dyrektor szkoły pan Aleksander Czarnecki oficjalnie powitał naszych przyjaciół w progach naszej ponad 100-letniej szkoły i zaprezentował najważniejsze fakty z jej historii i działalności. Po spotkaniu z dyrektorem młodzież uczestniczyła w szkolnym konkursie „Mam talent”. Początek konkursu był dramatyczny – w trakcie burzy w jedną z wieżyczek na dachu liceum uderzył piorun. Na szczęście nikomu nic się nie stało i po chwilowej przerwie w dostawie energii elektrycznej imprezę wznowiono. Wystąpili również nasi przyjaciele z Niemiec, którzy zaprezentowali nam trudną sztukę żonglowania piłeczkami oraz spróbowali swoich sił w pięknym czytaniu polskich, trudnych do wymówienia zwrotów.

W sobotę rano młodzi Polacy i Niemcy wyjechali na wycieczkę do Torunia, gdzie przewodnik w języku niemieckim zaprezentował najpiękniejsze zabytki tego ciekawego miasta. Potem był czas na zakup pamiątek z Torunia, w tym oczywiście nie mogło zabraknąć słynnych toruńskich pierników. Sobotni wieczór i niedziela należały do młodzieży. Młodzi Polacy i Niemcy odbywali wspólne spacery nad pięknymi wąbrzeskimi jeziorami, grillowali, chodzili na kręgle i na spotkania do lokali – czyli to co najważniejsze w czasie wymiany: spędzali wspólnie czas, poznawali się, rozmawiali po niemiecku i angielsku, zawiązywały się pierwsze przyjaźnie.

Poniedziałek i wtorek były kulminacyjnym punktem tegorocznego spotkania – odbył się wspólny wyjazd na dwudniową wycieczkę do Łodzi. Księży Młyn (dawne Imperium Karola Wilhelma Scheiblera, XIX-wiecznego łódzkiego fabrykanta) oraz łódzka starówka, słynna Pietryna (ul. Piotrkowska), zachwyciły wszystkich bez wyjątku, mimo deszczowej pogody,. Zakwaterowanie w schronisku szkolno-młodzieżowym przebiegło sprawnie, obiadokolacja po aktywnym dniu smakowała wszystkim. Wieczorem wszyscy udali się do wielkiego centrum handlowo-rozrywkowego, zlokalizowanego w budynkach starych łódzkich fabryk - „Manufaktury”, gdzie młodzież oddała się rozrywce: chodziła do kina, na bilard, spacerowała po tym wielkim obiekcie, udawała się do kawiarenek itp. Wtorek był dniem, w którym zajmowaliśmy się bolesną polsko-niemiecką historią. Najpierw zwiedziliśmy teren dawnego getta łódzkiego, następnie pojechaliśmy na Stację Radegast – dawną stację końcową dla deportowanych Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta oraz miejsce wywozu Żydów do obozów zagłady. Dziś jest tu memoriał, miejsce pamięci poświęcone ofiarom Litzmannstadt Getto. Po krótkim spacerze w Parku Ocalałych z wielkim pomnikiem ku czci Sprawiedliwych Wśród Narodów trzeba już było wracać do Wąbrzeźna.

W środę odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym. Pani wicestarosta Bożena Szpryniecka oraz członek Zarządu Powiatu pan Karol Sarnecki powitali serdecznie młodzież i podkreślili wagę organizowania takich spotkań dla procesu integrowania się Europy. Przekazali również wszystkim uczestnikom miłe upominki. Po tym spotkaniu młodzież udała się do nowej remizy strażackiej, po której oprowadzał nas pan Andrzej Kujaczyński. Nowoczesne wyposażenie remizy i ciekawe opowieści pana Andrzeja wywarły na wszystkich duże wrażenie.

Po południu Polacy i Niemcy wzięli udział w otwarciu wystawy historycznej w Wąbrzeskim Domu Kultury. Po zwiedzeniu wystawy był czas na poczęstunek w szkole i podsumowanie wizyty. W czwartek już o 6:15 rano przyjaciele z Niemiec wyruszyli w drogę powrotną. Przy pożegnaniu na wielu twarzach pojawiły się łzy...

Już za rok w czerwcu 2017 uczniowie naszego liceum odwiedzą swoich kolegów z Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld, ale już teraz są plany prywatnych wakacyjnych odwiedzin. Za zaangażowanie w ten projekt należą się wielkie podziękowania uczniom LO i ich rodzicom, którzy ze znaną na całym świecie polską gościnnością przyjmowali u siebie młodzież z Niemiec. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękujemy jak zawsze niezawodnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie.

Tekst i fot.: Michał Stenzel