Z wizytą w Maroko

W dniach 13.10. – 23.10.2023 r. 10-osobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego wraz z dwoma opiekunami wyruszyła w niezwykłą podróż pełną kulturowych doświadczeń i ekologicznych wyzwań. Cel? Miasto Al-Husajma w Maroku, nazywane „Perłą Północy.” To właśnie tam miała odbyć się wymiana polsko-niemiecko-marokańsko-izraelska, choć z nieco smutnym akcentem – młodzież izraelska z powodu napiętej sytuacji politycznej w swoim kraju nie mogła wziąć udziału w projekcie.

Długotrwała podróż z Polski do Al-Husajmy, obejmująca trasę autokarem do lotniska w Kolonii-Bonn i samolotem do Nadoru, a potem busami do celu podróży była na pewno wymagająca, ale po dotarciu na miejsce uczestnicy zostali wynagrodzeni zapierającymi dech w piersiach marokańskimi pejzażami.

Rozpoczęcie programu spotkania było momentem pełnym radości. Uczestnicy rozpoczęli proces integracji i poznawania siebie nawzajem. Poranne warsztaty na tarasie hotelowym oraz wieczorne tematyczne imprezy taneczne okazały się doskonałą okazją do wzajemnego zbliżenia. Wszystkie narody miały szansę zaprezentować swoją kulturę i tradycje podczas Wieczorów Kultury Polskiej, Niemieckiej i Marokańskiej. Program wymiany obejmował także spacery po mieście oraz wspólne plażowanie, pozwalając uczestnikom na bliższe poznanie uroków Al-Husajmy.

Kluczowym elementem programu było zaangażowanie młoidzieży w projekt ekologiczny, który miał na celu zrozumienia wyzwań związanych z ochroną środowiska. Projekt skupiał się na czterech głównych tematach: „Problemy z wodą na świecie,” „Bioróżnorodność,” „Energia elektryczna,” oraz „Gospodarka odpadami.” W międzynarodowych grupach uczestnicy wymiany analizowali te zagadnienia i dzielili się swoimi doświadczeniami.

Teoria wkrótce przerodziła się w działania praktyczne. Od wtorku 17 października młodzież przeniosła się do szkoły średniej w sąsiednim mieście Ajdir, aby realizować część projektu poświęconą „Bioróżnorodności.” Pod nadzorem nauczycieli z Niemiec i Maroka uczestnicy wspólnie zaprojektowali i urządzili ogród przyszkolny. Praca była wymagająca, ale przyniosła ogromną satysfakcję. Uroczyste otwarcie ogrodu odbyło się 20 października i cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięli w nim udział burmistrz miasta Ajdir, dyrekcja szkoły, lokalne media oraz mieszkańcy. 

Przedostatni dzień wymiany był okazją do wizyty w Parku Narodowym Al-Husajma, gdzie uczestnicy mogli nie tylko cieszyć się wspaniałymi krajobrazami, ale także rozegrać towarzyski mecz piłki nożnej w mieszanych drużynach polsko-niemiecko-marokańskich. Był to doskonały sposób na zacieśnienie więzi i okazja do wspólnej zabawy.

Wymiana polsko-niemiecko-marokańsko-izraelska w Maroko nie tylko przyniosła uczestnikom wiele niezapomnianych chwil związanych z poznawaniem nowej, egzotycznej kultury, ale także dostarczyła cennych lekcji o międzynarodowej współpracy w obszarze kształtowania ekologicznej przyszłości. To wyjątkowe doświadczenie, które na pewno pozostawi trwały ślad w sercach tych młodych ludzi, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym niezwykłym projekcie. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta Wąbrzeźno za zaproszenie do udziału i koordynowanie tego projektu! 

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę