Patron

Zygmunt Działowski

Zygmunt Działowski herbu Prawdzic. Urodził się 4 sierpnia 1843 roku w Mgowie k. Wąbrzeźna. Był polskim ziemianinem, archeologiem oraz politykiem działającym w Toruniu. Był posłem do Reichstagu z okręgu Kartuzy-Wejherowo.

W 1863 brał czynny udział w Powstaniu Styczniowym, gdzie walczył na czele niewielkiego oddziału. W kwietniu tego samego roku oddział został rozbity, a Zygmunt został aresztowany przez władze pruskie i oskarżony o zdradę stanu. Jeszcze tego samego roku wyszedł z więzienia w Berlinie. 

Z polecenia Towarzystwa Poznańskiego Przyjaciół Nauk udał się na zjazd archeologiczny do Kijowa w 1874 roku. Podczas zjazdu jako jedyny przemawiał w języku polskim. W 1875 roku był inicjatorem zawiązania drugiego, polskiego Towarzystwa Naukowego w Toruniu, którego głównym celem było prowadzenie badań historycznych. Zmarł 16 lutego 1878 roku w Berlinie.

Pomysłodawcą nadania imienia Zygmunta Działowskiego dla wąbrzeskiego liceum był historyk regionalista Ziemowit Maślanko z Radzynia Chełmińskiego. Dnia 16 grudnia 1982 roku odbyła się uroczystość, do dzisiaj dzień ten jest szkolnym świętem. Odbywa się wtedy również ślubowanie klas pierwszych.

działowski

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę