Wymiana 2019

W czwartek program dnia zaczęliśmy od zwiedzania szkoły partnerskiej oraz spotkania z dyrektorem szkoły Thomasem Weidemannem, wieloletnim organizatorem wymiany polsko-niemieckiej. Potem przespacerowaliśmy się po średniowiecznej starówce miasta z piękną zabudową z muru pruskiego. W historycznym ratuszu spotkaliśmy się z burmistrzem Alsfeld, który przybliżył nam historię tego miejsca. W piątek od rana uczniowie LO wzięli udział w zajęciach lekcyjnych w niemieckiej szkole. W południe wszyscy posilili się pizzą i ok. 13:00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Röhrshain, gdzie zwiedziliśmy ściśle tajny specjalny skład amunicji atomowej z czasów Zimnej Wojny. Oprowadzali nas byli niemieccy żołnierze, którzy razem z Amerykanami stacjonowali tutaj w latach 1970-1995. Sobota była dniem spędzanym u rodzin goszczących. Młodzież brała udział w wycieczkach do pobliskich ciekawych miast i atrakcji turystycznych, spotykała się na grillu, w klubach młodzieżowych, w parkach rozrywki – spędzała z sobą czas, poznawała się, rozmawiała po niemiecku i angielsku, bawiła się. Wszystko to jest również bardzo istotnym elementem wymiany. W niedzielę o 8:00 wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Norymbergi. Tam zwiedziliśmy Centrum Dokumentacyjne i teren zjazdów partii NSDAP. Następnie pojechaliśmy do schroniska młodzieżowego zlokalizowanego w Zamku Cesarskim, zjedliśmy obiadokolację oraz przeszliśmy po podziemnych kazamatach. Wieczorna przechadzka po przepięknej norymberskiej starówce zakończyła ten intensywny dzień. W poniedziałek po śniadaniu wzięliśmy udział w warsztatach nt. Procesów Norymberskich. W ich ramach obejrzeliśmy film oraz poszukiwaliśmy w internecie odpowiedzi na pytania związane z tym wydarzeniem historycznym. Następnie pojechaliśmy do Pałacu Sprawiedliwości w Norymberdze, gdzie w dniu 20.11.1945 r. rozpoczął się proces przeciwko głównym zbrodniarzom wojennym. Po sali sądu i wystawie oprowadzał nas przewodnik, który z chęcią odpowiadał na liczne pytania młodzieży. Wieczorem wróciliśmy do Alsfeld, We wtorek o 9:00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Stadtallendorf, gdzie zwiedziliśmy Centrum Informacyjne i tereny obozów pracy przymusowej z czasów II Wojny Światowej. Środa to był już ostatni dzień projektu. Po zajęciach w szkole rozpoczął się grill pożegnalny, na którym również podsumowano część historyczną projektu. I nadszedł czas pożegnania. Były uściski, a gdzie niegdzie nawet łzy… Ale już w przyszłym roku nasi przyjaciele z Niemiec odwiedzą nas w Wąbrzeźnie i wspólnie zrealizujemy równie ciekawy program. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękujemy jak zawsze niezawodnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W tym roku, podobnie jak i w dwóch poprzednich, dotacja była szczególnie wysoka, ponieważ jury PNWM zakwalifikowało nasz projekt do dofinansowania w ramach programu dotacji „Zachować pamięć”. Program ten premiuje szczególnie wysoko projekty zajmujące się trudną polsko-niemiecką historią, Holokaustem, walką z ksenofobią i rasizmem. Dzięki temu otrzymaliśmy maksymalne możliwe do uzyskania stawki wsparcia na każdego uczestnika projektu! Słowa podziękowania za finansowe wsparcie należą się również Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie.

Tekst i fot.: Michał Stenzel