Wymiana 2004

W dniach 13.05. – 20.05.2004 r. gośćmi uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie była 17 – osobowa grupa młodzieży z partnerskiej szkoły Albert – Schweitzer – Schule z Alsfeld w Hesji.

Odwiedziny odbywały się w ramach wieloletniej już współpracy między tymi szkołami, przypomnijmy, że pierwsza wymiana polsko – niemiecka w wąbrzeskim LO miała miejsce w 1992r.

W zeszłym roku polscy uczniowie mieli okazję spędzić 10 dni u przyjaciół z Niemiec. Wtedy też młodzież LO zwiedziła również Strassburg we Francji wraz z jego wieloma instytucjami europejskimi.

W tym roku to nam przypadła rola gospodarzy. Organizatorzy przygotowali dla młodych Niemców interesujący program. W jego ramach młodzież została powitana w gmachu Starostwa Powiatowego przez starostę wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza, kierownik wydziału oświaty Danutę Krzyżanowską i dyrektora szkoły Bolesława Künstlera. Starosta przedstawił naszym gościom najważniejsze informacje o powiecie wąbrzeskim wraz z perspektywami jego rozwoju. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali foldery ukazujące Wąbrzeźno i jego okolice oraz inne pamiątki z logo powiatu. Zwiedzono firmę Reflex, która zrobiła wielkie wrażenie na niemieckich nauczycielach i uczniach.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Wąbrzeźna. Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z funkcjonowaniem polskiej szkoły średniej biorąc udział w wybranych zajęciach lekcyjnych. Punktem kulminacyjnym tegorocznej wymiany była dwudniowa wycieczka do Warszawy, w czasie której zwiedzano między innymi warszawską Starówkę z Zamkiem Królewskim oraz Łazienki.

Odbyła się również wycieczka do Torunia, którego Stare Miasto i inne zabytki zachwyciły naszych gości mimo niepogody.

Nie zabrakło oczywiście pożegnalnego grilla, na którym podsumowano wizytę.

Po raz kolejny można stwierdzić, iż każda tego typu wymiana przynosi wiele korzyści dla obydwu stron. Uczniowie LO mieli okazję praktycznie sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego. Jak zwykle zawiązało się wiele przyjaźni, które będą istnieć nie tylko w ramach wymiany, ponieważ już teraz uczniowie ustalali terminy prywatnych wizyt wakacyjnych.

Młodzież niemiecka miała okazję po raz pierwszy odwiedzić Polskę, poznać jej historię, kulturę, tradycję i mieszkańców. Na uwagę zasługuje fakt, że czwórka spośród naszych gości ma korzenie polskie i ta wizyta miała dla nich szczególne znaczenie.

Gościnność polskich rodzin ujęła młodych Europejczyków zza zachodniej granicy. Wszyscy bez wyjątku już teraz z wielkim entuzjazmem oczekują terminu rewizyty w przyszłym roku. Szczególnie dlatego, iż według zapewnień Thomasa Weidemanna, niemieckiego kierownika wymiany, strona niemiecka zamierza ponownie zaprosić nas do Strassburga we Francji na spotkanie z politykami (w tym również polskimi) w Parlamencie Europejskim.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, a w szczególności rodzicom uczniów, którzy przyjęli młodych Niemców ze znaną na całym świecie „polską gościnnością”.

Tekst i fot.: Michał Stenzel