Wymiana polsko-niemiecka w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie

W dniach 6-13 czerwca 2024 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie był gospodarzem kolejnej wymiany młodzieży z niemieckim liceum Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld. Ta współpraca między naszymi szkołami trwa już od 33 lat i jest z pewnością jedną z najdłużej funkcjonujących wymian polsko-niemieckich w Europie! Program wymiany był bogaty w wydarzenia edukacyjne i kulturalne, mające na celu pogłębienie wiedzy o trudnej historii polsko-niemieckiej oraz wzajemne zrozumienie i przeciwdziałanie ksenofobii.

Dzień 1: czwartek, 6 czerwca

O godzinie 17:30 niemieccy goście przybyli na boisko Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie. Po krótkim przywitaniu zostali przydzieleni do rodzin goszczących, gdzie spędzili wieczór i zjedli kolację.

Dzień 2: piątek, 7 czerwca

Program drugiego dnia rozpoczął się o godzinie 8:30, kiedy to uczestnicy wyjechali autokarem do Łopatek Polskich. W dawnej piaskowni przy pomniku upamiętniającym ofiary hitlerowskich egzekucji z 1939 roku odbyła się lekcja historii, następnie zapaliliśmy znicze. Potem młodzież wyjechała do Torunia. W Toruniu uczestnicy wzięli udział w zajęciach historycznych na cmentarzu Barbarka, miejscu upamiętniającym ofiary egzekucji z czasów II Wojny Światowej. Po obiedzie, młodzież zwiedzała toruńską starówkę z przewodnikiem, a później odwiedziła Pomnik Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Powrót do Wąbrzeźna nastąpił około godziny 17:00.

Dzień 3: sobota, 8 czerwca

Sobota była dniem spędzanym u rodzin goszczących, co pozwoliło uczestnikom na wzajemne bliższe poznanie się zobaczenie codziennego życia w Polsce.

Dzień 4: niedziela, 9 czerwca

Niedziela rozpoczęła się wyjazdem do Warszawy o godzinie 8:00. O godzinie 12:30 młodzież zwiedzała Muzeum Powstania Warszawskiego, uczestnicząc w warsztatach dla młodzieży. Po zakwaterowaniu w schronisku i obiadokolacji, uczestnicy zwiedzali Łazienki Królewskie, a wieczór zakończyli refleksją po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dzień 5: poniedziałek, 10 czerwca

W poniedziałek młodzież rozpoczęła dzień śniadaniem w schronisku, po czym o godzinie 10:15 rozpoczęło się zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po południu odbyło się zwiedzanie warszawskiej starówki z przewodnikiem, a wieczorem spacer po centrum Warszawy i rekreacja na terenie schroniska.

Dzień 6: wtorek, 11 czerwca

Wtorek rozpoczął się śniadaniem i wykwaterowaniem ze schroniska. Od godziny 10:00 młodzież zwiedzała wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym, po czym wróciła do Wąbrzeźna około godziny 17:30.

Dzień 7: środa, 12 czerwca

Środa była dniem pełnym spotkań i podsumowań. O godzinie 8:00 uczestnicy wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, a następnie w koncercie muzyki ludowej z Kujaw w WDK. Później odbyły się spotkania z dyrektorem szkoły oraz Wicestarostą Wąbrzeskim panią Gizelą Pijar, podczas których zwrócono uwagę jak ważne są projekty wymiany młodzieży dla zjednoczonej Europy. Obiad pożegnalny odbył się w Starym Młynie, gdzie podsumowano projekt i dyskutowano o trudnej polsko-niemieckiej historii.

Dzień 8: czwartek, 13 czerwca

Wczesnym rankiem, o godzinie 5:30, niemieccy goście pożegnali się z polskimi rodzinami goszczącymi i wyruszyli w drogę powrotną do Niemiec.

Podsumowanie

Wymiana polsko-niemiecka w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie była nie tylko okazją do nauki i zwiedzania, ale przede wszystkim do budowania mostów porozumienia między młodzieżą z obu krajów. Dzięki bogatemu programowi, młodzież miała możliwość zgłębiania trudnej wspólnej historii oraz nawiązywania nowych przyjaźni. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekują na rewizytę w Niemczech w 2025 roku.

 Za zaangażowanie w ten projekt należą się wielkie podziękowania uczniom LO i ich rodzicom, którzy ze znaną na całym świecie polską gościnnością przyjmowali u siebie młodzież z Niemiec. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękujemy jak zawsze niezawodnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich latach, dotacja była szczególnie wysoka, ponieważ jury PNWM zakwalifikowało nasz projekt do dofinansowania w ramach programu „Zachować pamięć”. Program ten premiuje szczególnie wysoko projekty zajmujące się trudną polsko-niemiecką historią, Holokaustem, walką z ksenofobią i rasizmem. Dzięki temu otrzymaliśmy maksymalne możliwe do uzyskania stawki dofinansowania na każdego uczestnika projektu!  Wsparcie finansowe i piękne upominki dla naszych gości otrzymaliśmy również od Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie, za co serdecznie dziękujemy! 

Administratorem projektu jest Urząd Miasta Wąbrzeźno.

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę