Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Różyckiego

Preludium Szopena w wykonaniu wnuczki Jana Różyckiego, Małgorzaty Konieczki, rozpoczęło sesję popularnonaukową 28 maja związaną
z uroczystością nadania nazwy parkowi na Podzamczu ,,Park pamięci Jana Różyckiego”.
Jan Różycki to pierwszy powojenny dyrektor naszej szkoły, którego 23 lipca 1945 roku zamordowali Sowieci, za to że podjął próbę obrony przed narzucaniem Polakom sowieckich porządków. Za patriotyczną postawę i  odwagę zapłacił cenę najwyższą. Przez wiele powojennych lat był bohaterem zapomnianym i wręcz zakazanym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi władz miasta i szkolnej społeczności pamięć o Janie Różyckim została zachowana.
W trakcie sesji przedstawione zostały trzy prezentacje historyczne:
„Zbrodnia bez kary” – poświęcona zamordowanemu  przez Sowietów tego samego dnia co dyrektor Różycki, porucznikowi Eugeniuszowi Pająkowi – autor Laura Grabowski;
„Zapomniany bohater” – o drodze życiowej i tragicznej śmierci Jana Różyckiego – autor Daria Serhiienko;
„ Dyrektorzy” – o kolejnych dyrektorach naszej szkoły – autor Laura Grabowski.
Gościem szczególnym sesji była córka Jana Różyckiego, Hanna Gawczyńska – Czyszczoń, która na zakończenie podzieliła się z zebranymi swoimi wspomnieniami. Obecni byli także inni członkowie rodziny zamordowanego dyrektora, przedstawiciele władz powiatu na czele ze starostą Krzysztofem Maćkiewiczem oraz reprezentanci władz Wąbrzeźna z burmistrzem Tomaszem Zygnarowskim oraz nauczyciele i uczniowie. W drugiej części uroczystości, Hanna Gawczyńska – Czyszczoń w asyście córki i wnuków odsłoniła pamiątkową tablicę w parku na Podzamczu.

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę