Odbyliśmy debatę

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli. Jedną z grup tematycznych, na jakie podzielono poruszane zagadnienia jest zdrowie. Właśnie w jego ramach nasza uczennica i radna Młodzieżowej Rady Wąbrzeźna, Marika Majewska przygotowała debatę pod hasłem „Wpływ social mediów na zdrowie psychiczne”.
Debata odbyła się dnia 20 kwietnia w auli liceum. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 3a, klasy 1a, a także przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie. Na początku prowadząca przedstawiła pokrótce, co będzie przedmiotem rozmów. Następnie już wspólnie z uczestnikami spotkania wymieniała się poglądami, doświadczeniami i wiedzą.
Pierwszym punktem programu debaty był „Fałszywy obraz człowieka w internecie”. Uświadamiał on o problemie porównywania się do wizerunków, jakie inni ludzie kreują sobie w internecie. Jednogłośnie stwierdziliśmy, iż nie należy przejmować się, że nasze życie nie zawsze wygląda tak, jak z popularnych zdjęć w mediach. W sieci przeważnie pokazuje się to, co najlepsze. Udostępniane materiały stanowią często tylko „czubek góry lodowej”, zaś codzienność danej osoby nie jest dla nas widoczna. Poruszyliśmy przy tym sprawę obniżania się samooceny wynikającego z porównywania własnego wyglądu do prezentowanego w mediach, który nie musi mieć swojego odbicia w rzeczywistości w dobie przerabiania zdjęć.
W dalszej części rozmowy przeanalizowaliśmy wpływ omawianych kwestii na obserwatorów mediów. Zgodziliśmy się, że potrafią bardzo pogarszać ich samopoczucie.
Nie zajęliśmy się jednak tylko negatywnymi rzeczami, ale też szukaliśmy sposobów na to, jak korzystać z social mediów świadomie, bez osłabiania swojej kondycji psychicznej. Zwróciliśmy uwagę na trendy, które podejmują tę tematykę. Dziś, gdy rozumiemy, że nietrudno wpaść w pułapkę porównywania siebie do często nieosiągalnych ideałów internetowych, mówi się o tym głośno.
W podsumowaniu debaty Marika podkreśliła wartość zdrowia psychicznego i zauważyła, że to od niego w bardzo dużej mierze zależy jakość naszego życia. Z kolei media społecznościowe mają niemały wpływ na nas, na to, jak postrzegamy siebie i swoje życie, a nawet innych.

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę