Debatowania ciąg dalszy!

W ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy, a także Kongresu Rad Młodzieżowych, dnia 26 kwietnia odbyły się dwie kolejne debaty organizowane przez Młodzieżową Radę Wąbrzeźna, poprowadzone przez uczniów naszej szkoły. Udział wzięli w nich przedstawiciele liceum oraz obydwu wąbrzeskich szkół podstawowych. 

Pierwsza z debat nosiła tytuł „Przyszłość internetu w Unii Europejskiej – Porozmawiajmy!”. Poprowadził ją Mikołaj Gapiński w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Wąbrzeźna. Dyskusję poprzedził wykład Pana Bartosza Szczepaniaka, kierownika Europe Direct Toruń, który omówił najważniejsze kwestie prawa obowiązującego w internecie i działania UE w przestrzeni wirtualnej. Po godzinnej prezentacji przeszliśmy do właściwej debaty. Zaczęła się ona od pytania prowadzącego: „Z jakiego internetu chcielibyście korzystać?” Uczestnicy wyrazili swoje oczekiwania wobec rzeczywistości w sieci. Następnie rozwinęli każde z nich. Przeanalizowali przy tym aktualne problemy oraz przede wszystkim szukali ich rozwiązań. Wywiązała się ciekawa dyskusja, podczas której każdy z obecnych zabrał głos, nieraz odnosząc się do wypowiedzi poprzedników. Rozmówcy zastanawiali się nad granicą między wolnością słowa pozwalającą na wyrażanie własnych poglądów a zamieszczaniem krzywdzących treści. Zwrócili uwagę na hejt i trudności zgłaszania go, przyjrzeli się też reklamom. Jednym z wniosków, jakie wysunęli była potrzeba większej edukacji na temat bezpiecznego korzystania z internetu.

Druga debata odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej i została poprowadzona przez Bartosza Skopińskiego. Jej temat brzmiał: „Unia Europejska w dobie kryzysu”. Uczestnicy zadali sobie pytanie, jak UE radzi sobie w obecnym, niełatwym czasie. Rozmowy toczyły się głównie wokół wojny w Ukrainie. Zgodnie powiedziano o chęci rozwijania relacji z zaatakowanym państwem i konieczności naciskania na Rosję. Mówiono o stanowisku Chin wobec konfliktu, kryzysie energetycznym czy sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Tematy, choć trudne, były żywo analizowane przez rozmówców, którzy doszli do wielu ciekawych wniosków.

Patrząc na całokształt trzech debat jak i na każdą z osobna, można powiedzieć, że młodzież zasłużyła na pochwałę: prowadzący za inicjatywę i organizację, a uczestnicy za zaangażowanie i dojrzałe podejście do omawianych spraw.

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę