Wymiana 2013

W dniach 29.08 – 06.09.2013 dwudziestu trzech uczniów Liceum Ogólnokształcąego w Wąbrzeźnie wraz z opiekunami wzięło udział w funkcjonującej od ponad 20 lat wymianie polsko-niemieckiej z partnerską szkołą Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld (Hessen) w Niemczech.

Po męczącej całodziennej podróży młodzież szczęśliwie dojechała do przepięknego średniowiecznego miasteczka Alsfeld. Po szybkim przydziale do rodzin goszczących uczniowie rozjechali się do domów gospodarzy i po kolacji udali się na zasłużony wypoczynek.

Piątek rano uczniowie LO spędzili w szkole partnerskiej, gdzie serdecznie powitał ich zastępca dyrektora szkoły pan Christian Bolduan. Następnie młodzież obejrzała nowocześnie wyposażone klasopracownie szkoły imienia Alberta-Schweitzera. Potem wszyscy udali się na średniowieczną starówkę z ponad 400 wspaniale zachowanymi i zamieszkiwanymi do dziś domami z muru pruskiego. Szczególny zachwyt wywołał znajdujący się w centrum miasta ratusz z XV wieku. Ten ratusz to znany na całym świecie znak rozpoznawczy tego miasta. Wewnątrz tej pięknej budowli powitał nas przewodniczący rady miasta pan Pfeiffer. W mowie powitalnej pan przewodniczący podkreślił ważną rolę projektu wymiany młodzieży w integrowanie młodych Europejczyków i budowaniu właściwych relacji między naszymi państwami. Resztę dnia oraz sobotę uczniowie LO spędzili wraz swoimi rodzinami goszczącymi na wycieczkach do pobliskich miast. Wielu uczestników spędziło również miło czas w klubach i lokalach młodzieżowych oraz przy grillu.

W niedzielę cała grupa wyruszyła na wycieczkę do oddalonego o 150 km Erfurtu, stolicy kraju związkowego Thuringen. Po drodze wstąpiliśmy na chwilę do miasteczka Gotha. W Erfurcie najpierw zwiedziliśmy zoo, potem pojechaliśmy do schroniska młodzieżowego, gdzie zjedliśmy smaczną obiadokolację. Po kolacji udaliśmy się na średniowieczną starówkę i rozpoczęło się nocne zwiedzanie tego pięknego miasta. Średniowieczna wszechobecna atmosfera, ubiór i latarnia przewodnika oraz ciekawe historie z dawnych czasów oczarowały bez wyjątku wszystkich. Późno, bo dopiero ok. 23:00 wróciliśmy do schroniska i zmęczona młodzież położyła się do łóżek.

W poniedziałek po śniadaniu polsko-niemiecka grupa wyruszyła do Parku Narodowego Hainich, gdzie wszyscy przeszli Ścieżkę w Koronach Drzew – prawie 600 m po systemie specjalnie wzniesionych pomostów kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Z tej perspektywy można było podziwiać nietkniętą przez ludzi puszczę. Z wysokiej na 44 m wieży widokowej rozpościerał się przepiękny widok na otaczające nas lasy. Po powrocie do Alsfeld uczestnicy wymiany zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udali się do swoich rodzin goszczących.

Wtorek stał pod znakiem sportu. Po długiej przechadzce po Alsfeld młodzież spotkała się w wielkiej hali sportowej i rozpoczęła się polsko-niemiecka rywalizacja. Gra w dwa ognie, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna – raz młodzi Polacy, raz młodzi Niemcy przejmowali prowadzenie, ale co najważniejsze – wszystkim udział w rywalizacji sprawił dużo radości.

W środę odbyła się wycieczka do Trutzhain-Schwalmstadt, w którym w czasach II Wojny Światowej był obóz jeniecki. Ciężki los więzionych tu Polaków, Rosjan i Włochów, bolesna historia, którą mają za sobą nasze narody uświadomiła wszystkim, jak wielkim szczęściem jest możliwość życia w czasach pokoju i przyjaźni między narodami.

W czwartek odbył się grill pożegnalny, który był również okazją do podsumowania całego tygodnia spędzonego w Niemczech. Zdecydowana większość młodych Polaków była ze spotkania bardzo zadowolona, czego dowodem były obficie ronione łzy w trakcie pożegnania z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Kolejne spotkanie z naszymi partnerami odbędzie się już w czerwcu 2014 r., tym razem w Wąbrzeźnie, gdzie będziemy mieli okazję odwdzięczyć się naszym przyjaciołom za ich gościnę.

Oczywiście wymiana polsko-niemiecka to również szereg spotkań w mniejszym, prywatnym gronie, dyskoteki, kino,grillowanie, konwersacja po niemiecku i angielsku, która uczniom wąbrzeskiego LO wychodziła po prostu znakomicie! Za finansowe wsparcie tego ciekawego projektu należą się wielkie podziękowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie.

Tekst i fot.: Michał Stenzel