Wymiana 2006

W dniach 16.06. – 23.06.2006 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Działowskiego wraz ze swoimi rodzicami mieli przyjemność powitać 23 osobową grupę Niemców z zaprzyjaźnionej szkoły w Alsfeld (Hesja).

Przypomnijmy, iż tegoroczne spotkanie to piętnastoletni jubileusz wymiany polsko – niemieckiej między szkołami partnerskimi !

Tą szczególną rocznicę Niemcy zaakcentowali wspaniałym podarkiem dla polskich uczniów i nauczycieli – wszyscy otrzymali niebieskie koszulki z napisem „15 lat wymiany polsko – niemieckiej Wąbrzeźno – Alsfeld”.

Program pobytu zawierał jak zwykle bardzo ciekawe punkty ! W poniedziałek pokazaliśmy Niemcom uniwersyteckie miasto Toruń, specjalnie dla naszych gości ciekawą trasę po gotyckiej części miasta przygotował pan Grzegorz Banaś, historyk uczący w LO.

Również w tym dniu po południu młodzież wzięła udział w pierwszym festynie rodzinnym w murach „ogólniaka” . Festiwal, przygotowany z wielkim rozmachem przez rodziców, uczniów i nauczycieli LO oczarował uczniów Albert – Schweitzer – Schule i dał możliwość wzięcia udziału w wielu interesujących konkursach oraz pokrzepienia się wspaniałą polską strawą.

We wtorek nadszedł czas na część oficjalną wymiany. O 11:00 dyrektor szkoły Bolesław Künstler powitał grupę młodych Polaków i Niemców oraz zaprezentował pokrótce historię szkoły. O tym, co się w szkole ciekawego dzieje i jakimi osiągnięciami się możemy poszczycić poinformowała prezentacja multimedialna w języku niemieckim. A było czym się chwalić, bo w końcu wyniki naszych abiturientów plasują nas w czołówce województwa !

Następnym punktem programu była wizyta w starostwie powiatowym, gdzie sekretarz powiatu Józef Krawczyk omówił również w formie komputerowej prezentacji główne cechy powiatu wąbrzeskiego. Starosta Krzysztof Maćkiewicz odpowiadał na pytania nurtujące naszych gości, m.in. Niemców interesowała stopa bezrobocia w rejonie, formy aktywizacji osób bezrobotnych oraz główne zakłady przemysłowe funkcjonujące w mieście.

Wieczorem część męska grupy przy ostrym dopingu żeńskiej rozegrała mecz towarzyski Polska – Niemcy. Mecz był niezwykle zacięty i pełen nieoczekiwanych zwrotów. Już po pierwszych kilkunastu minutach młodzi Polacy zaczęli wygrywać 3:0. Po kolejnym kwadransie Niemcy wyrównali, mało tego, nawet zaczęli prowadzić. Druga połowa przechyliła jednak szalę zwycięstwa na korzyść polskiej reprezentacji, ostatecznym wynikiem było 9:7 dla uczniów LO. Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata mogłaby się pewnie od nas nauczyć, jak należy wygrywać z Niemcami.

W środę rano grupa polsko – niemiecka wyjechała na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta. Program zwiedzania był niezwykle atrakcyjny. Młodzież obejrzała Westerplatte, miejsce jakże bardzo symboliczne dla polsko – niemieckiej historii, miejsce wybuchu najokrutniejszej z wojen w dziejach ludzkości, miejsce bohaterskiej postawy polskich żołnierzy. Jakby dla podkreślenia wagi tego skrawka polskiej ziemi zaskoczyła nas tam gwałtowna, ulewna burza z błyskawicami. Tak musiało to wyglądać 1 września 1939 roku, gdy pancernik Schleswig – Holstein rozpoczął bombardowanie Westerplatte.

Następnie przewodnik poprowadził grupę na gdańską starówkę, przybliżając jednocześnie ciekawą historię tej ponad tysiącletniej stolicy bursztynu. Szczególne wrażenie wywarły przepiękne kamieniczki przy Ulicy Długiej i Długim Targu, Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, Bazylika Mariacka – największa ceglana świątynia w Europie, budowana w latach 1343 – 1502. Nie zabrakło również chwili na zakup upominków z Gdańska.

Czwartek rozpoczęto od zwiedzania parku i katedry w Oliwie. W katedrze byliśmy punktualnie o 10:00 a więc udało nam się wysłuchać 20 – minutowego koncertu organowego. Repertuar i dźwięk tych słynnych organów, od monumentalnych melodii do wesołych i skocznych tonów, dźwięki naśladujące skowronki, niedźwiedzie i inne zwierzęta wywarły ogromne wrażenie.

W południe wyruszono do Gdyni, po drodze mijając Sopot wraz z jego pięknym, najdłuższym w Europie drewnianym molem (511,5 m) z 1827r. W Gdyni młodzież zwiedziła port oraz słynny polski niszczyciel ORP „Błyskawicę”. Nie zabrakło oczywiście czasu na iście morski posiłek składający się z ryb z polskiego Bałtyku.

W drodze powrotnej grupa wjechała jeszcze na chwilę do Malborka, gdzie młodzi Niemcy mogli podziwiać ogrom Zamku Krzyżackiego. Po intensywnym dniu w Gdyni nie było już czasu ani sił, by w całości zwiedzić Muzeum Zamkowe, ale niemalże wszyscy ochoczo robili zdjęcia na tle wielkiej warowni i zapewniali, że jeszcze tu kiedyś wrócą by zobaczyć wszystko dokładnie. I tak minął ten miły, pełen przygód tydzień. W piątek wczesnym rankiem nadszedł czas pożegnania. Jak zwykle polały się tu i ówdzie łzy, bo ten krótki ale intensywny tydzień bardzo zbliżył uczniów szkół partnerskich. Strona niemiecka bardzo wysoko oceniła przygotowany przez Polaków program, atmosferę wspólnych spotkań i umiejętności językowe licealistów. To chyba dobrze rokuje dla przyszłości naszych uczniów w zjednoczonej Europie.

W przyszłym roku to uczniowie wąbrzeskiego LO odwiedzają swoich przyjaciół w Niemczech, ale nie tylko tam. Tak jak to już stało się tradycją od roku 2003, nasi dziś goście a wkrótce gospodarze zabiorą nas również na kilka dni do Francji, do Strasburga, aby zwiedzić ważne instytucje europejskie znajdujące się w tym pięknym mieście. Zatem byle do przyszłego roku !

Ten ciekawy projekt szkolny nie mógłby się oczywiście odbywać gdyby nie wsparcie finansowe innych podmiotów. W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wieloletnie wsparcie, praktycznie od samego początku przed 15 laty oraz dla Starostwa Powiatowego, które również pomogło finansowo organizatorom z LO. Szczególne słowa podziękowania należą się rodzicom i uczniom, którzy gościnnie i serdecznie przyjęli w swoich domach przyjaciół z Niemiec.

Tekst i fot.: Michał Stenzel

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę