Wzruszająca wizyta

Pani Hanna Gawczyńska-Czyszczoń z domu Różycka, córka pierwszego powojennego dyrektora szkoły oraz Pani Małgorzata Konieczka, jego wnuczka, odwiedziły naszą szkołę w poniedziałek 19 września. Z córką i wnuczką dyrektora spotkał się także starosta wąbrzeski Pan Krzysztof Maćkiewicz i burmistrz Wąbrzeźna Pan Tomasz Zygnarowski. Obydwie Panie mieszkają daleko od Wąbrzeźna. Cały czas pozostaje jednak w nich żywa pamięć o ojcu i dziadku – Janie Różyckim, który zamordowany w lipcu 1945 roku został przez sowiecką policję polityczną  za obronę polskości i działania przeciwko sowietyzacji naszego kraju po zakończonej II wojnie światowej. Ciała dyrektora nigdy nie odnaleziono. Na starym cmentarzu w Wąbrzeźnie. dopiero w 1989 roku odbył się jego symboliczny pogrzeb. Nad symbolicznym grobem dyrektora Różyckiego od roku opiekę sprawuję uczniowie Działowskiego.