Wróżby i zabawy

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o obchodach Andrzejek pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, chłopcy natomiast mieli swój odpowiednik w dzień św. Katarzyny. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Właśnie dlatego uczniowie Działowskiego postanowili hucznie świętować ten dzień na różnoraki sposób. I tak 29 listopada w Wąbrzeskim Domu Kultury licealiści przedstawili scenkę pt.” Chłopska Balanga” w reżyserii Katarzyny Wiśniewskiej i Darii Serhiienko opowiadającą o tym, jak kiedyś obchodzono ten dzień. Następnie, wraz z przybyłymi gośćmi z wąbrzeskich szkół podstawowych bawili się we wróżby i konkursy. 30 listopada zaś, z inicjatywy  Zarządu Samorządu Uczniowskiego, odbył się Andrzejkowy Turniej Siatkówki, w którym wzięło udział aż 8 zespołów. Finalnie na podium stanęły: I miejsce klasa 2b, II miejsce klasa 3a i III miejsce klasa 3b.
Serdecznie dziękujemy Panu Serhiiejowi Serhiienko, za fotorelację z wydarzenia oraz Pani Gizeli Pijar, za udostępnienie nam sali widowiskowej WDK.

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę