„Noce i dnie” w oryginalnym wydaniu

Dnia 7 kwietnia uczniowie naszej szkoły razem z grupą opiekunów wybrali się do Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu na spektakl „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”. Reżyser Michał Siegoczyński napisał go na podstawie powieści wybitnej polskiej pisarki Marii Dąbrowskiej, która za swoje dzieło była pięciokrotnie nominowana do nagrody Nobla.  

Przedstawiona historia krąży wokół losów dwóch kochanków: Barbary i Bogumiła Niechciców, a także krewnych zakochanych. Ich życie przypadło na trudny okres, w którym Polska była pod zaborami oraz gdy wybuchła pierwsza wojna światowa. Publiczność mogła zagłębić się w ówczesną codzienność zwykłych Polaków, ich skomplikowane uczucia oraz rodzinne wzloty i upadki ukazane na tle ważnych wydarzeń historycznych. Do sztuki wpleciono nutkę współczesności, która z jednej strony sprawia, że opisana fabuła lepiej trafia do dzisiejszych odbiorców, a z drugiej dodaje scenom dość komiczny wydźwięk, wprawiający widownię niejednokrotnie w śmiech.

Nietypowa odsłona dzieła Dąbrowskiej z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci, zaś samo odwiedzenie toruńskiego teatru stanowiło udane spędzenie czwartkowego wieczoru.

Tekst: Natalia Gromadzka, kl. 2a

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę