Ćwiczenia w „szkole kapitanów”

W ramach projektu współpracy z Politechniką Gdańską grupy matematyczne z klas drugich i trzeciej razem z opiekunami: Panem Jarosławem Krause i Panem Jackiem Łamkiem, dnia 13 kwietnia pojechały do Ośrodka Szkolenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Kamionce. Znajduje się on kilka kilometrów za Iławą, nad jeziorem Silm. 

Po przyjeździe na miejsce uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu, który poprowadził dr inż. Maciej Reichel, koordynujący naszą współpracę z Politechniką. Licealiści zapoznali się z historią i działaniem Ośrodka. Jego założycielami w 1980 roku były: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni oraz miasto Iława. Jest to jeden z trzech takich ośrodków szkoleniowych dla kapitanów i pilotów statków na świecie. Na jeziorze odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały czy rzeki, które mogą sprawiać trudności przy manewrowaniu. Kursanci trenują na nich modelami kontenerowców i tankowców wykonanych w skali 1:24 lub 1:16. 

Po prezentacji zwrócono także uwagę na zasady bezpieczeństwa. Zakończono tym teorię i wtedy przyszedł czas na praktykę. Licealiści podzielili się na kilkuosobowe grupy, w których wchodzili na statki. Na początku prowadzący objaśniali, jak obsługiwać ster, a następnie przekazywali go chętnym. To doświadczenie dostarczyło uczniom mnóstwo frajdy. Sterowali statkami nie tylko na pustej przestrzeni, ale też wykonywali proste manewry, omijali przeszkody, wpływali do portu i cumowali. W dodatku tego dnia pogoda dopisała, dzięki czemu czas spędzony na pokładzie był jeszcze przyjemniejszy. Zwieńczeniem wyjazdu był obiad w iławskiej restauracji, po którym uczestnicy wycieczki wrócili do domów. 

Chcemy podziękować koordynatorowi współpracy z Politechniką Gdańską za tak udany wyjazd. Dnia 20 kwietnia w auli szkoły odbędzie się podsumowanie projektu.

Tekst: Ilona Błaszkiewicz

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę