Pamięci Jana Różyckiego 

W środę 28 lutego 2024 roku, na sesji Rady Miasta Wąbrzeźno, została uchwalona wyjątkowo ważna dla naszego Liceum uchwała. Było to nadanie parkowi miejskiemu, położonemu na terenie “Podzamcza”, imienia pierwszego powojennego dyrektora szkoły – Jana Różyckiego, bohatera zakazanego, a później niestety przez lata bohatera zapomnianego. Jednak jego postawa i czyny stanowią wzór poświęcenia i patriotyzmu, o którym nie wolno nam zapomnieć, dlatego właśnie park będzie nosił nazwę “Pamięci Jana Różyckiego”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest obecny dyrektor szkoły, a zarazem radny miasta Pan Aleksander Czarnecki, a przygotowania trwały aż dwa lata. Na sesji Rady Miasta, radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę, a radny Czarnecki przybliżył wszystkim postać bestialsko zamordowanego patrona. Nie zabrakło również gości honorowych, a mianowicie ostatniej żyjącej córki Jana Różyckiego, Pani Hanny Gawczyńskiej- Czyszczoń, wraz z córką Panią Małgorzatą Konieczką (wnuczką Jana Różyckiego). W prezencie od gości szkoła otrzymała obraz olejny autorstwa Pani Konieczki, który wzbogaci szkolną galerię. Następnie wszyscy zgromadzeni oraz przedstawiciele społeczności szkoły, udali się pod pomnik Chrystusa Warszawskiego znajdujący się przy kościele pw. Szymona i Judy Tadeusza. Pomnik ten upamiętnia mieszkańców Wąbrzeźna i okolic, którzy zostali pomordowani podczas II Wojny Światowej. Wśród ofiar widnieje nazwisko Różyckiego. Tam w asyście Sztandaru Szkoły, delegacje złożyły kwiaty. Honorowym gościom, przez cały dzień towarzyszyły przedstawicielki społeczności Liceum Daria Serhiienko i Laura Grabowski, które w ramach podziękowania wręczyły Pani Hannie Gawczyńskiej- Czyszczoń kopie swoich prac historycznych poświęconych zamordowanemu przez Rosjan Janowi Różyckiemu. Uczennice opiekują się również grobem byłego Dyrektora, który znajduje się na starym cmentarzu w Wąbrzeźnie. 

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę