104 lata Niepodległa

Karty historii nigdy nie szczędziły naszej Ojczyzny. Naród musiał nieraz walczyć o wolność i niepodległość. Była to historia trudna i brutalna. Po trzecim rozbiorze Polska na 123 lata zniknęła z map świata. Kraj nasz znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Mimo że nie było państwa, to duch walki, patriotyzm, odwaga i wytrwałość naszych pradziadków sprawiły, że wartości te nie zostały zapomniane. Dziś widzimy Polskę jako spokojny i bezpieczny kraj, w którym możemy się kształcić, mieszkać oraz szczęśliwie żyć. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze tak było. Wolność raz dana, nigdy nie jest dana na zawsze. Trzeba dbać o nią i pielęgnować, co widać tuż za naszymi granicami. Dotąd odległe nam realia wojny, które były dla nas abstrakcją, stały się tak bliskie i prawdziwe. Widzimy, jak zmuszeni zostali nasi sąsiedzi do walki o swoją niepodległość.

10 listopada 2022 roku, w przededniu Święta Niepodległości, w naszej szkole odbył się apel upamiętniający, to wydarzenie. Odbył się on w dwóch turach: pierwsza była dla uczniów klas 1 i 2 na czwartej lekcji, a druga dla klas 3 i 4 na piątej lekcji. Na samym początku Pan Dyrektor Aleksander Czarnecki uroczyście rozpoczął spotkanie od krótkiej przemowy. Następnie podsumował mecz siatkówki, który odbył się dzień wcześniej. W kolejnej części Weronika Dziub i Oliwia Przybysz przedstawiły nam życiorys zmarłego Dyrektora naszej szkoły Jana Różyckiego, po czym delegacja uczniów zapaliła pamiątkowy znicz na symbolicznym grobie Dyrektora. Podczas apelu Marika Majewska zachwyciła nas wzruszającą piosenką pt.,,Mury”.

Ponieważ patriotyzm to również pielęgnowanie i poznawanie regionalnej twórczości, czworo uczniów zaprezentowało poezje rodzimej artystki Aleksandry Bacińskiej.

Ilona Błaszkiewicz wystąpiła z wierszem „A ja”;

Seweryn Andrzejewski w utworze „Spotkaj się ze mną”;

Laura Grabowski z interpretacją wiersza „Piosenka potencjalna”;

Konrad Szablewski w wierszu „Piosenka o niebieskich poetach”.

W piątek 11 listopada, o godzinie 14 delegacja naszej szkoły wraz z innymi delegacjami złożyła kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Dbajmy o naszą historię, by nigdy nie została zapomniana, a nasze patriotyczne serca zawsze będą biły jednym rytmem.

Tekst: Laura Grabowski, kl. 2b

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę