Wymiana 2018

Jak zwykle polscy gospodarze przygotowali ciekawy i intensywny program:

W czwartek wieczorem po przyjeździe nastąpiło przydzielenie do rodzin goszczących i młodzi Niemcy udali się na zasłużoną kolację i odpoczynek w gościnnych polskich domach.

W piątek dyrektor szkoły pan Aleksander Czarnecki oficjalnie powitał naszych przyjaciół w progach naszej ponad 100-letniej szkoły i zaprezentował najważniejsze fakty z jej historii i działalności. Również wspomniał o świetnych wynikach naszych uczniów na maturach. Po spotkaniu z dyrektorem młodzież udała się na spacer po Wąbrzeźnie z uwzględnieniem tablic pamiątkowych ku czci pomordowanych przez hitlerowców. Potem był obiad w restauracji „Kameleon”. Wieczorem, od godziny 19:00 młodzi Niemcy i uczniowie LO wzięli udział w kolejnej edycji „Nocy filmowej”.

W sobotę rano młodzi Polacy i Niemcy wyjechali do Łopatek Polskich. Tu odbyła się lekcja historii w miejscu pamięci w dawnej piaskowni przy pomniku poświęconym nieznanej dokładnie liczbie osób, które w tym miejscu Niemcy rozstrzelali w 1939 roku. Młodzież zapaliła znicze i postawiła je pod pomnikiem. Następnie pojechaliśmy do Torunia, a dokładniej do kolejnego miejsca pamięci: cmentarz Barbarka to miejsce kaźni upamiętnione w formie cmentarza-mauzoleum, odbyły się tu krótkie zajęcia historyczne i młodzież również zapaliła znicze. Ok. 11:00 przejechaliśmy do centrum Torunia, gdzie przewodnik w języku niemieckim zaprezentował najpiękniejsze zabytki tego ciekawego miasta. Po zwiedzaniu był rejs statkiem na Wiśle, obiad, lody i czas na zakup pamiątek z Torunia, w tym oczywiście nie mogło zabraknąć słynnych toruńskich pierników. Sobotni wieczór i niedziela należały do młodzieży. Młodzi Polacy i Niemcy wyjeżdżali na wycieczki do Grudziądza, Gdańska, Bydgoszczy, Torunia i Malborka, odbywali wspólne spacery nad pięknymi wąbrzeskimi jeziorami, grillowali, chodzili na kręgle i na spotkania do lokali – czyli to co najważniejsze w czasie wymiany: lepiej się poznawali, spędzali wspólnie czas, rozmawiali po niemiecku i angielsku, zawiązywały się pierwsze przyjaźnie.

Poniedziałek i wtorek były kulminacyjnym punktem tegorocznego spotkania – odbył się wspólny wyjazd na dwudniową wycieczkę do Łodzi. Najpierw zwiedziliśmy Cmentarz Żydowski, na którym pochowano m.in. ofiary Getta Łódzkiego, następnie pojechaliśmy na Stację Radegast – dawną stację końcową dla deportowanych Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta oraz miejsce wywozu Żydów do obozów zagłady. Dziś jest tu memoriał, miejsce pamięci poświęcone ofiarom Litzmannstadt Getto (Getta Łódzkiego). Potem zwiedziliśmy teren dawnego Getta Łódzkiego oraz objazdowo starówkę Łodzi. Wreszcie dotarliśmy do „Manufaktury”: słynnego centrum rozrywkowo-handlowego zlokalizowanego w wielkich budynkach starych manufaktur łódzkich. Tam zjedliśmy smaczny obiad i kupiliśmy łódzkie pamiątki. Zakwaterowanie w schronisku szkolno-młodzieżowym o wysokim standardzie przebiegło sprawnie, obiadokolacja po aktywnym dniu smakowała wspaniale. Wieczorem wszyscy udali się ponownie „Manufaktury”, gdzie młodzież oddała się rozrywce: chodziła do kina, na bilard, spacerowała po tym wielkim obiekcie, udawała się do kawiarenek, robiła zakupy, oglądała mecz na wielkim telebimie, itp.

Wtorek był dniem, w którym również zajmowaliśmy się bolesną polsko-niemiecką historią. Najpierw mieliśmy zajęcia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana nt. Holocaustu w Łodzi. Po obejrzeniu filmu o życiu w Litzmannstadt Ghetto udaliśmy się na spacer w Parku Ocalałych z wielkim pomnikiem ku czci Sprawiedliwych Wśród Narodów. Następnie przeszliśmy do Parku Szarych Szeregów, na którego terenie w czasie II Wojny Światowej znajdował się obóz koncentracyjny dla dzieci. Straszny los dzieci w tym obozie upamiętniono poruszającym monumentem: Pomnikiem Martyrologii Dzieci zwanym Pomnikiem Pękniętego Serca. Spacer po łódzkiej starówce i słynnej Pietryna (ul. Piotrkowskiej) zachwyciły wszystkich bez wyjątku. Po obiedzie i lodach w Manufakturze był czas na ostatnie zakupy i udaliśmy się w podróż powrotną do Wąbrzeźna. Powrót był pełen emocji, ponieważ słuchaliśmy radiowej relacji z meczu Polska-Senegal. Wynik tego spotkania nie był niestety satysfakcjonujący…

W środę odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym. Pan starosta Krzysztof Maćkiewicz, pani wicestarosta Bożena Szpryniecka, sekretarz powiatu pan Józef Krawczyk i kierownik wydziału oświaty pan Krzysztof Buchmiet powitali serdecznie młodzież i podkreślili wagę organizowania takich spotkań dla procesu integrowania się Europy. Przekazali również wszystkim uczestnikom miłe upominki. Następnie młodzież wzięła udział w szkolnym konkursie „Mam talent”. Wystąpili również nasi przyjaciele z Niemiec, którzy zaprezentowali we współpracy z uczniami LO piosenkę anglojęzyczną. Na pożegnalnym obiedzie w restauracji „Kameleon” podsumowaliśmy wizytę w Polsce i już rozpoczęliśmy planowanie rewizyty w Alsfeld.

Już za rok w czerwcu 2019 r. uczniowie naszego liceum odwiedzą swoich kolegów z Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld, ale już teraz są plany prywatnych wakacyjnych odwiedzin. Za zaangażowanie w ten projekt należą się wielkie podziękowania uczniom LO i ich rodzicom, którzy ze znaną na całym świecie polską gościnnością przyjmowali u siebie młodzież z Niemiec. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękujemy jak zawsze niezawodnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, dotacja była szczególnie wysoka, ponieważ jury PNWM zakwalifikowało nasz projekt do dofinansowania w ramach programu „Zachować pamięć”. Program ten premiuje szczególnie wysoko projekty zajmujące się trudną polsko-niemiecką historią, Holokaustem, walką z ksenofobią i rasizmem. Dzięki temu otrzymaliśmy maksymalne możliwe do uzyskania stawki wsparcia na każdego uczestnika projektu! Piękne upominki dla naszych gości przygotowało również Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie, za co również serdecznie dziękujemy!

Tekst i fot.: Michał Stenzel

Wpisz frazę powyżej i naciśnij ENTER. Naciśnij ESC aby anulować.

Wróć na górę