Wymiana 2014

W dniach 19.06.-26.06.2014 r. uczniowie wąbrzeskiege Liceum Ogólnokształcącego gościli 19 niemieckich rówieśników z Albert-Schweitzer-Schule z Alsfeld (kraj związkowy Hesja). Spotkanie odbyło się w ramach istniejącej w naszej szkole od lat 90-tych ubiegłego wieku wymiany polsko – niemieckiej. Jak zwykle organizatorzy przygotowali ciekawy i intensywny program. W czwartek wieczorem po przyjeździe nastąpiło przydzielenie do rodzin goszczących i wszyscy zjedli w domach gościnnych rodzin polską kolację. W piątek dyrektor szkoły pan Bolesław Künstler oficjalnie powitał naszych przyjaciół w progach naszej ponad 100-letniej szkoły i zaprezentował najważniejsze fakty z jej historii i działalności. Po spotkaniu młodzież wyjechała na wycieczkę do Torunia, gdzie przewodnik w języku niemieckim zaprezentował najpiękniejsze obiekty tego ciekawego miasta. Potem był czas na zakup pamiątek z Torunia, w tym oczywiście nie mogło zabraknąć słynnych toruńskich pierników. Wieczór oraz sobota i niedziela należał do młodzieży. Młodzi Polacy i Niemcy odbywali wspólne spacery, grillowali, chodzili na kręgle i do wąbrzeskich restauracji – czyli to co najważniejsze w czasie wymiany: spędzali wspólnie czas, poznawali się, rozmawiali po niemiecku i angielsku, zawiązywały się pierwsze przyjaźnie.

W poniedziałek i wtorek były kulminacyjnym punktem tegorocznego spotkania – odbył się wspólny wyjazd na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta. Gdańska starówka zachwyciła wszystkich bez wyjątku mimo deszczowej pogody, zwiedzanie Westerplatte przypomniało bolesną historię polsko-niemiecką, morski obiad na kutrze w Porcie Gdyńskim dał siłę na długi spacer po sopockim molo. Wieczorem wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domów rodzin goszczących. W środę wszyscy wzięli udział w zajęciach lekcyjnych w wąbrzeskim LO. Po zajęciach odbył się Dzień Języków Obcych. Młodzi Niemcy mieli okazję wziąć udział w Konkursie Pięknego Czytania Pana Tadeusza. Zrozumieć tego się nie dało, ale spowodowało to częste wybuchy gromkiego śmiechu wśród słuchaczy. Po południu nadszedł czas na wspólne pożegnalne grillowanie i podsumowanie wizyty. W czwartek rano przyjaciele z Niemiec wyruszyli w drogę powrotną. Przy pożegnaniu na wielu twarzach pojawiły się łzy…

Już za rok uczniowie naszego liceum odwiedzą swoich kolegów z Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld, ale już teraz są plany prywatnych wakacyjnych odwiedzin. Za zaangażowanie w ten projekt należą się wielkie podziękowania uczniom LO ich rodzicom, którzy ze znaną na całym świecie polską gościnnością przyjmowali u siebie młodzież z Niemiec. Za wsparcie finansowe serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie.

Tekst i fot.: Michał Stenzel