dniach 15.06 – 23.06.2017 dwudziestu trzech uczniów Liceum Ogólnokształcąego w Wąbrzeźnie wraz z opiekunami wzięło udział w funkcjonującej od 25 lat wymianie polsko-niemieckiej z partnerską szkołą Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld (Hessen) w Niemczech.
Po 14-godzinnej podróży autokarem młodzież szczęśliwie dojechała do przepięknego średniowiecznego miasteczka Alsfeld. Po szybkim przydziale do rodzin goszczących uczniowie rozjechali się do domów gospodarzy i po kolacji udali się na zasłużony wypoczynek.
W piątek o godzinie 10:00 w historycznym ratuszu z XVI wieku powitał nas burmistrz miasta pan Stephan Paule. W mowie powitalnej pan burmistrz podkreślił ważną rolę projektu wymiany młodzieży w integrowaniu młodych Europejczyków i budowaniu właściwych relacji między naszymi państwami. Po spotkaniu z burmistrzem rozpoczęło się zwiedzanie starówki Alsfeld z ponad 400 wspaniale zachowanymi i zamieszkiwanymi do dziś domami z muru pruskiego. Po południu odbył się Dzień Sportu, w trakcie którego można było pograć w pilkę nożną, koszykówkę, ultimate frisbee itp.
Sobota należała do rodzin goszczących. Młodzi Polacy i Niemcy odbywali wspólne spacery, grillowali, wyjeżdżali do pobliskich ciekawych miejscowości – czyli to co najważniejsze w czasie wymiany: spędzali wspólnie czas, poznawali się, rozmawiali po niemiecku i angielsku, zawiązywały się pierwsze przyjaźnie.
W niedzielę rano polsko-niemieccy uczniowie wyjechali na dwudniową wycieczkę do Kassel. Najpierw zwiedziliśmy to miasto objazdowo autokarem, a następnie wspieliśmy się na wzgórze Wilhelmshöhe z poteżną figurą Herkulesa. Park Wilhelmshöhe to park krajobrazowy otaczający pałac Wilhelmshöhe, założony w 1696 roku z inicjatywy Karola I Heskiego, główną atrakcją parku jest zespół kaskad i fontann. W czerwcu 2013 park został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po obejrzeniu festiwalu kaskad i fontann grupa pojechała do schroniska młodzieżowego położonego malowniczo pośród wzgórz nad jeziorem Edersee w miejscowości Waldeck. Po zakwaterowaniu wspólnie zjedliśmy smaczną i obfitą obiadokolację, a następnie rozpoczęła się rekreacja na terenie schroniska. Były mecze siatkówki plażowej, ping-ponga, spacery dookoła jeziora. Gdy zapadł zmrok rozpaliliśmy ognisko. Ok. pólnocy rozeszliśmy się do swoich pokoi, chociaż polsko-niemiecko-angielskie rozmowy długo jeszcze były kontynuowane.
Poniedziałek stał pod znakiem historii II Wojny Światowej. Po śniadaniu w schronisku wyruszyliśmy do miejscowości Guxhagen, w której znajduję się Miejsce Pamięci – obóz karno-wychowawczy Breitenau dla pracowników przymusowych III Rzeszy. Uznani za niesubordynowanych robotnicy mieli zostać nauczeni posłuszeństwa. W sumie przetrzymywano tu 8,5 tys. osób, większość z nich od sześciu do ośmiu tygodni. Więźniami byli najczęściej cudzoziemscy robotnicy przymusowi, którzy przybywali tu z jednego z 200 obozów pracy przymusowej w okolicach Kassel. Niektórzy więźniowie zmarli już w Breitenau, zaś z tych, którzy przeżyli prawie co piąty trafił do obozu koncentracyjnego. Jeszcze 30 marca 1945 r. gestapo zamordowało tu 28 więźniów.
We wtorek kontynuowaliśmy zgłębianie historii w Centrum Informacyjnym i Dokumentacyjnym w Stadallendorf. Na terenie miasta w czasie II Wojny Światowej znajdowały się dwie fabryki materiałów wybuchowych, w której pracowało wielu robotników przymusowych z całej Europy, w tym z Polski.
W środę odbyła się wycieczka do Trutzhain-Schwalmstadt, w którym w czasach II Wojny Światowej był obóz jeniecki. Ciężki los więzionych tu Polaków, Rosjan, Włochów i innych nacji, bolesna historia, którą mają za sobą nasze państwa, uświadomiła wszystkim, jak wielkim szczęściem jest możliwość życia w czasach pokoju i przyjaźni między narodami.
W czwartek po południu odbył się grill pożegnalny, który był również okazją do podsumowania całego tygodnia spędzonego w Niemczech. Zdecydowana większość młodych Polaków i Niemców była ze spotkania bardzo zadowolona, czego dowodem były obficie ronione łzy w trakcie pożegnania z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Kolejne spotkanie z naszymi partnerami odbędzie się już w czerwcu 2018 r., tym razem w Wąbrzeźnie, gdzie będziemy mieli okazję odwdzięczyć się naszym przyjaciołom za ich gościnność.
Oczywiście wymiana polsko-niemiecka to również szereg spotkań w mniejszym, prywatnym gronie, dyskoteki, kino, grillowanie, konwersacja po niemiecku i angielsku, która uczniom wąbrzeskiego LO wychodziła jak zwykle świetnie! Za finansowe wsparcie tego ciekawego projektu należą się wielkie podziękowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W tym roku wsparcie to było szczególnie wysokie, ponieważ na początku stycznia tegoroczny projekt został zgłoszony przez koordynatorów do programu dotacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć”. W dniu 10.03.2017 r. odbyło się posiedzenie jury w Warszawie, które zakwalifikowało nasz projekt do dofinansowania w ramach wyżej wymienionego programu, co oznacza, że przedsięwzięcie zostało dofinansowane maksymalnymi możliwymi do uzyskania stawkami! Koszty własne ponoszone przez uczestników wyniosły zaledwie kilkadziesiąt złotych! Słowa podziękowania za finansowe wsparcie należą się również Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie.
Tekst i fot.: Michał Stenzel