W dniach 17.06 – 25.06.2015 dwudziestu dwóch uczniów Liceum Ogólnokształcąego w Wąbrzeźnie wraz z opiekunami wzięło udział w funkcjonującej od 23 lat wymianie polsko-niemieckiej z partnerską szkołą Albert-Schweitzer-Schule w Alsfeld (Hessen) w Niemczech.
Po 12-godzinnej podróży młodzież szczęśliwie dojechała do przepięknego średniowiecznego miasteczka Alsfeld. Po szybkim przydziale do rodzin goszczących uczniowie rozjechali się do domów gospodarzy i po kolacji udali się na zasłużony wypoczynek.
Czwartek rano uczniowie LO spędzili w szkole partnerskiej, gdzie serdecznie powitała ich dyrektor szkoły pani Elisabeth Hillebrand . Następnie młodzież obejrzała nowocześnie wyposażone klasopracownie szkoły imienia Alberta-Schweitzera. Potem wszyscy udali się na średniowieczną starówkę z ponad 400 wspaniale zachowanymi i zamieszkiwanymi do dziś domami z muru pruskiego. Szczególny zachwyt wywołał znajdujący się w centrum miasta ratusz z XV wieku. Ten ratusz to znany na całym świecie znak rozpoznawczy tego miasta. Wewnątrz tej pięknej budowli powitał nas Burmistrz Miasta pan Stephan Paule. W mowie powitalnej pan burmistrz podkreślił ważną rolę projektu wymiany młodzieży w integrowanie młodych Europejczyków i budowaniu właściwych relacji między naszymi państwami. Resztę dnia oraz uczniowie LO spędzili wraz swoimi rodzinami goszczącymi. Wielu uczestników spędziło również miło czas w klubach i lokalach młodzieżowych oraz przy grillu.
W piątek cała grupa wyruszyła na wycieczkę do do Trutzhain-Schwalmstadt, w którym w czasach II Wojny Światowej był obóz jeniecki. Ciężki los więzionych tu Polaków, Rosjan, Francuzów, Włochów i w ostatniej fazie wojny Amerykanów, bolesna historia, którą mają za sobą nasze narody uświadomiła wszystkim, jak wielkim szczęściem jest możliwość życia w czasach pokoju i przyjaźni między narodami.
W sobotę odbyła się wycieczka na tzw. „Point Alpha” – dawnego przejścia granicznego na granicy podzielonych w owych czasach Niemiec. Budynki posterunków granicznych, czołgi, druty kolczaste, wysokie płoty z urządzeniami samostrzelnymi – wszystko to świadczy o trudnej historii w stosunkach między NRD a RFN, która po zjednoczeniu Niemiec 3 października 1990 r. na szczęście jest już przeszłością. Dopełnieniem wycieczki był przejazd do Fuldy i zwiedzanie przepięknej starówki i barokowej katedry.
Niedziela należała do rodzin goszczących. Młodzi Polacy i Niemcy odbywali wspólne spacery, grillowali, wyjeżdżali do pobliskich ciekawych miejscowości – czyli to co najważniejsze w czasie wymiany: spędzali wspólnie czas, poznawali się, rozmawiali po niemiecku i angielsku, zawiązywały się pierwsze przyjaźnie.
W poniedziałek i wtorek miała miejsce się główna atrakcja programu wymiany – dwudniowa wycieczka do Weimaru w landzie Thüringen. W trakcie przejazdu do Weimaru, w mieście Eisenach zatrzymaliśmy się w zamku Wartburg, w którym Martin Luther przełożył Biblię z greki na język niemiecki. Popołudnie spędziliśmy już w Weimarze, zwiedzanie starówki z przewodnikiem mimo deszczu sprawiło młodzieży wielką przyjemność. Noc w schronisku młodzieżowym była kolejną okazją do konwersacji w językach obcych. Wtorek był czasem zadumy nad straszliwą historią II Wojny Światowej – z przewodnikiem zwiedziliśmy Obóz Koncentracyjny w Buchenwald. Popołudnie spędziliśmy w Weimarze, gdzie obejrzeliśmy multimedialną wystawę o rozwoju tego miasta.
W środę po południu odbył się grill pożegnalny, który był również okazją do podsumowania całego tygodnia spędzonego w Niemczech. Zdecydowana większość młodych Polaków była ze spotkania bardzo zadowolona, czego dowodem były obficie ronione łzy w trakcie pożegnania z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Kolejne spotkanie z naszymi partnerami odbędzie się już w czerwcu 2016 r., tym razem w Wąbrzeźnie, gdzie będziemy mieli okazję odwdzięczyć się naszym przyjaciołom za ich gościnę.
Oczywiście wymiana polsko-niemiecka to również szereg spotkań w mniejszym, prywatnym gronie, dyskoteki, kino, grillowanie, konwersacja po niemiecku i angielsku, która uczniom wąbrzeskiego LO wychodziła jak zwykle świetnie! Za finansowe wsparcie tego ciekawego projektu należą się wielkie podziękowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie.
Tekst i fot.: Michał Stenzel