W dniach 10.06. – 19.06.2009 r. dwudziestotrzyosobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie wraz z dwoma opiekunami wzięła udział w prowadzonej od 1992 r. wymianie polsko – niemieckiej ze szkołą partnerską Albert – Schweitzer – Schule w Alsfeld (Hesja). Organizatorzy niemieccy przygotowali jak zwykle bardzo ciekawy program pobytu.
10 czerwca (środa) po 14 godzinach jazdy po przyjeździe na Stadthallenplatz w Alsfeld szybko dokonano przydziału do rodzin goszczących i młodzież rozjechała się do domów swoich nowych gospodarzy, by się lepiej poznać i poćwiczyć język niemiecki (angielski również) w warunkach naturalnych. 11 czerwca (Boże Ciało) uczniowie spędzali w całości u rodzin goszczących. Niemieccy partnerzy zabierali Polaków na różne festyny, do lunaparków czy do okolicznych ciekawych miejscowości.
W piątek rano obie grupy spotkały się w centrum Alsfeld, gdzie w średniowiecznym 500 – letnim ratuszu przyjął nas przewodniczący rady miasta prezentując historię miasta oraz wskazując na pożytki wynikające z współpracy młodzieży polsko – niemieckiej. Szczególnie zaakcentowano walory językowe wymiany szkolnej oraz jej duży wpływ na poznawanie kultury, sposobu życia sąsiadów oraz pozbywania się niesprawiedliwych stereotypów. Zaraz po spotkaniu w ratuszu grupy wyruszyły na zwiedzanie Alsfeld, którego centrum słynie z pięknej zabudowy z muru pruskiego i z tego też powodu zostało wyróżnione przez Radę Europy jako modelowy przykład dbałości o zabytki. Kolejnym etapem wędrówki po mieście stała się szkoła im. Alberta Schweitzera, a w szczególności wybudowany w nowoczesnym stylu nowy budynek dla klas niższych gimnazjum. Młodych Polaków zaskoczyło znakomite wyposażenie sal lekcyjnych – wszystkie pomieszczenia dysponują tablicą interaktywną sprzężoną z systemem stereo, we wszystkich klasach znajdują się ruchome rolety, które umożliwiają pracę z materiałem audiowizualnym o każdej porze niezależnie od pogody. W jednej z takich sal cała grupa się rozgościła i Thomas Weidemann, niemiecki koordynator wymiany zaprezentował za pomocą tablicy interaktywnej harmonogram trzydniowej wycieczki do Strasburga we Francji.
W sobotę zgodnie z planem młodzież wyruszyła do Strasburga. Po kilkugodzinnej podróży autobusem trzeba się było przesiąść już na miejscu na statek turystyczny na rzece Ill i rozpoczęło się zwiedzanie tego pięknego miasta z perspektywy rzeki. Wielowiekowe budowle położone malowniczo nad rzeką z systemem kanałów zachwycały. Dzielnica instytucji europejskich, na czele z wielkim szklanym gmachem Parlamentu Europejskiego, którego budowa kosztowała 500 milionów euro była dużym kontrastem wobec starówki Strasburga. Po czasie wolnym w centrum miasta i zakupieniu drobnych pamiątek grupa udała się do leżącego po stronie niemieckiej miasta Kehl, gdzie nastąpiło zakwaterowanie w schronisku młodzieżowym. Po zakwaterowaniu uczestnicy posilili się pożywną obiado – kolacją i wyruszyli na zwiedzanie miasta Kehl. Noc przebiegła w miarę spokojnie, chociaż dialog polsko – niemiecki trwał do późnych godzin nocnych. Ale o to przecież również w trakcie takiej wymiany chodzi. Następnego dnia grupa wyjechała ponownie do Francji, a konkretnie do malowniczej Alzacji. Zwiedziliśmy śliczne miasteczko Kaysersberg, miejsce urodzenia patrona szkoły partnerskiej, laureata pokojowej nagrody Nobla Alberta Schweitzera. Po południu rozpoczęliśmy wspinaczkę na Wogezy nad znajdującym się na wysokości 1000 m n.p.m. jeziorem. Nie było łatwo, ale młodzież wykazała się hartem ducha i ciała i całkiem dobrze sobie poradziła. Po bardzo intensywnym programie dnia noc okazała się wyjątkowo spokojna, już po północy młodzi Polacy i Niemcy grzecznie spali. Ostatni trzeci dzień w Strasburgu był punktem kulminacyjnym spotkania – uczestnicy wymiany zwiedzili Radę Europy i Parlament Europejski. Szczególnie wielkie wrażenie wywołał ogrom i futurystyczny wygląd Parlamentu Europejskiego wraz ze swoją największą w Europie salą plenarną. Późnym popołudniem rozpoczęliśmy podróż powrotną do Alsfeld, dokąd pomimo obfitego deszczu przybyliśmy o godz. 21.
Wtorek rozpoczął się od spotkania z dyrektor szkoły partnerskiej i smacznego poczęstunku. Pani Elisabeth Hillebrand opowiedziała o historii szkoły oraz nadchodzącym wielkim jubileuszu szkoły – w dniach 3 i 4 lipca tego roku obchodzona będzie 100 – letnia rocznica odbycia się pierwszego egzaminu maturalnego w murach szkoły Alberta Schweitzera. Zaproszenie na tę ważną uroczystość otrzymał również piszący te słowa. Po spotkaniu z dyrektor szkoły młodzież polska udała się na zajęcia lekcyjne ze swoimi gospodarzami. Uczestniczenie w tych zajęciach okazało się dużą przyjemnością dla uczniów z Polski. Na lekcjach historii przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej, prowadzonych przez koordynatora wymiany Thomasa Weidemanna, było bardzo ciekawie, mnogość materiału multimedialnego, filmów, nagranych wypowiedzi świadków np. zamachu na następcę tronu Austro – Węgier po prostu zapierało dech w piersiach! Po zajęciach słychać było westchnienia i życzenia, aby również w polskich szkołach znalazły się wkrótce takie tablice. Pewnie kiedyś się tego doczekamy!
Środę organizatorzy przeznaczyli również na żywą naukę historii najnowszej, gdyż grupa udała się autobusem do oddalonego o 60 km Point Alpha – dawnych posterunków granicznych podzielonych po wojnie Niemiec. W tym właśnie wysuniętym najbardziej na zachód przyczółku dawnego Układu Warszawskiego spoglądali na siebie w czasach Zimnej Wojny żołnierze amerykańscy i rosyjscy. Przewodnik pokazał urządzenia i ogrodzenia graniczne, w tym śmiertelnie niebiezpieczne urządzenia samostrzelne, które miały zatrzymać obywateli dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej w ich socjalistycznym państwie. Na szczęście biegu historii nie udało się zatrzymać i w tym właśnie miejscu organizowane są teraz uroczystości, w trakcie których przyznawana jest Nagroda Point Alpha – nagroda dla szczególnie zasłużonych dla procesu jednoczenia się Niemiec i Europy. Młodzież polsko – niemiecka miała również okazję wziąć w niej udział!
Czwartek, ostatni dzień wymiany uczniowie spędzili na zajęciach w szkole partnerskiej. Po południu odbyło się wspólne grillowanie i nadszedł czas pożegnania, w trakcie ostatnich uścisków w niektórych przypadkach nawet polały się łzy…
Organizacja i przeprowadzanie projektu wymiany młodzieży nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie innych podmiotów. Jak zwykle gorące słowa podziękowania należą się Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za przyznane znaczące wsparcie finansowe. Za dofinansowanie wymiany dziękujemy również Starostwu Powiatowemu. A szczególne słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy chętnie przyjmują i goszczą młodych Niemców pod swoim dachem oraz uczniom Liceum Ogólnokształcącego, którzy godnie reprezentowali nas w Niemczech i Francji.
Tekst i fot.: Michał Stenzel