W dniach 12 – 19 czerwca uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie gościli u siebie 19 – osobową grupę Niemców ze szkoły partnerskiej w Alsfeld.
Program spotkania był jak zwykle już w ciągu 17 lat trwania tej współpracy bardzo ciekawy.
Po przyjeździe w czwartek wieczorem i przydzieleniu do rodzin goszczących przyszła pora na zasłużony sen. W piątek od samego rana młodzi Polacy i Niemcy wzięli udział w zajęciach lekcyjnych. O godz. 1100 rozpoczęło się oficjalne powitanie w auli szkoły połączone z multimedialną prezentacją liceum i jego osiągnięć. O godzinie 1200 rozpoczęło się oficjalne spotkanie w Starostwie Powiatowym. Wicestarosta Benedykt Dudek powitał zgromadzonych i zaprosił wszystkich do obejrzenia prezentacji Powiatu Wąbrzeskiego. Wszyscy goście zostali też obdarowani upominkami z Powiatu Wąbrzeskiego.
W sobotę o godzinie 10:15 rozpoczęło się wspólne zwiedzanie toruńskiej starówki. Piękne gotyckie budowle i atmosfera piernikowego miasta zachwyciły wszystkich bez wyjątku. Sobotnie popołudnie i niedzielę młodzież spędzała u rodzin goszczących.
W poniedziałek wczesnym rankiem młodzież wyjechała na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta i Malborka. To był kulminacyjny punkt tegorocznej wymiany. Oprowadzanie po Gdańsku, mieście, w którym na każdym kroku widać jak bardzo historia Polski i Niemiec jest z sobą spleciona, mimo przelotnych, czasem intensywnych opadów deszczu sprawiło wszystkim wielką przyjemność i co było widoczne w czasie obiadu i kolacji w schronisku młodzieżowym – wyostrzyło apetyt. Noc minęła dość spokojnie, chociaż rozmowy polsko – niemieckie trwały do późnych godzin nocnych. Ale to chyba dobrze, bo doskonalenie własnych umiejętności językowych to jeden z ważnych celów wymiany polsko – niemieckiej. We wtorek tuż po śniadaniu grupy odbyły jeszcze krótki spacer po gdańskiej starówce i przemieściły się autobusem do Malborka.
Widok zamku w Malborku wywołał niekłamane okrzyki zachwytu. Zwiedzanie Muzeum Zamkowego, chociaż dość długie, spotkało się również z wielkim zainteresowaniem gości. Historia Zakonu Krzyżackiego to przecież kolejny przykład wspólnej polsko – niemieckiej historii.
W czasie powrotu do Wąbrzeźna widać było, iż trudy całodniowego zwiedzania dały się wszystkim we znaki – prawie cała grupa grzecznie drzemała na swoich siedzeniach.
Środa, ostatni dzień spotkania, minęła przyjemnie na zajęciach lekcyjnych, a po południu rozpoczął się ostatni punkt programu – grill pożegnalny. Apetyty wszystkim dopisały, a że czwartkowy powrót do ojczyzny zaplanowano na wczesny ranek, grupa szybko udała się na nocny odpoczynek.
W czwartek wszyscy spotkali się na dworcu PKP. Polska kolej okazała się również punktualna, i mimo łez i serdecznych uścisków (które dowodzą, że atmosfera całotygodniowego spotkania była świetna) trzeba się było pożegnać.
W przyszłym roku to uczniowie LO wyjeżdżają do swoich partnerów w Niemczech, a póki co pozostają im kontakty korespondencyjne bądź też wyjazdy na prywatne rewizyty, które już teraz w przypadku niektórych osób zostały szczegółowo ustalone. Bo jak co roku młodzież przypadła sobie do gustu, a wspólnie spędzony tydzień pozwolił na zawiązanie nowych przyjaźni.
Projekt wymiany polsko – niemieckiej nie byłby możliwy, gdyby nie znaczące wsparcie finansowe udzielane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Podziękowania należą się również Starostwu Powiatowemu, które od wielu lat również pomaga nam przy organizowaniu tych spotkań. A szczególnie gorąco dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy zechcieli przyjąć gości z Niemiec pod swoimi dachami i opiekować się nimi ze znaną na całym świecie polską gościnnością.
Tekst i fot.: Michał Stenzel