logo

A A A

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Narodowego. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich składała się z pierwszoklasistów i uczniów klasy IIA, druga zaś - z przyszłorocznych maturzystów i uczniów klasy IIB. Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się czegoś ciekawego o słynnych polskich malarzach i malarkach, wśród których wyróżnieni zostali Jan Matejko, Olga Boznańska i Wojciech Weiss. Zwiedzanie przybrało formę żywej lekcji języka polskiego, na której opisywaliśmy dzieła, poznawaliśmy okoliczności ich powstawania, doszukiwaliśmy się symboli i wyrażaliśmy subiektywne odczucia. A te ostatnie były bardzo różne, co świadczy o tym, jak bogate emocje może wywoływać sztuka. Potem dostaliśmy trochę czasu, by indywidualnie pozwiedzać wystawy. Największym zainteresowaniem cieszył się słynny obraz wspomnianego już Jana Matejki pt. "Bitwa pod Grunwaldem", jednak trzecioklasiści szukali tych dzieł, które najczęściej pojawiają się na egzaminach. Jak więc widać, zwiedzanie muzeum może stać się bardzo praktycznym doświadczeniem.

Następnym punktem wycieczki były warszawskie Złote Tarasy. Tu również każdy mógł znaleźć coś dla siebie: odpocząć, zrobić zakupy, zjeść coś pysznego, a wszystko to, zanim wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę po stolicy.

Ostatnim miejscem, w które się udaliśmy był Teatr Narodowy. Podekscytowani czekaliśmy na sztukę na podstawie utworu Williama Szekspira pt. "Opowieść zimowa". Było to baśniowe przedstawienie, rodem ze snu, wspomnień, marzeń i lęków. Mnóstwo efektów specjalnych, piękne stroje i fantastyczna gra aktorska sprawiła, że widzowie siedzieli oczarowani i po "opadnięciu kurtyny" żywo dyskutowali, wymieniając się pozytywnymi wrażeniami.

Wycieczka należała do udanych. Udowodniła, że kontakt z sztuką może być bardzo interesujący. Tym bardziej zachęcamy do odkrywania przyjemności z obcowania z kulturą.

Tekst i fot.: Kinga Kamińska